Systemy operacyjne dostępne dla VPS KVM w lvlup.pro

Poradniki
vps, lvlup, link-w-panelu
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Reinstalacja systemu VPS KVM w lvlup.pro

W tym wątku znajdziesz listę systemów możliwych do automatycznej instalacji przez panel klienta wraz z wyjaśnieniem jak to działa.

Wątek ten jest aktualizowany na bieżąco gdy wprowadzamy zmiany do dostępnych systemów.

Czym się różni automatycznie instalowany system w lvlup.pro od innych firm hostingowych?

W lvlup.pro automat instaluje system dostępny w postaci obrazu cloud dostępny bezpośrednio od autorów który przed wrzuceniem na nasze węzły jest minimalnie dostosowywany. Kernel jest oryginalny.

Nakładamy na te systemy stosunkowo niewielkie zmiany:

  • odblokowanie używania konta root na SSH
  • odblokowanie możliwości logowania się hasłem na konto root przez SSH
  • ustawienie hasła na koncie root
  • ustawienie konkretnych źródeł ściągania konfiguracji cloud-init aby start VPS był szybszy

Modyfikacje te opieramy o potrzeby naszych klientów zgłaszane w ticketach oraz zauważone na forum.

Przydatne linki

Systemy dostępne do instalacji

Lista aktualna na dzień 15.03.2020

Ubuntu Server 18.04 LTS 64bit (Bionic Beaver)

System zalecany przez obsługę lvlup.pro, jest on domyślnie instalowany przy zakupie VPS. Aktualizacje bezpieczeństwa do tego systemu będą wydawane do kwietnia 2023 roku

Ubuntu Server 16.04 LTS 64bit (Xenial Xerus)

Był on domyślnie instalowany przy zakupie VPS do ~18:00 18.08.2019. Aktualizacje bezpieczeństwa do tego systemu będą wydawane do kwietnia 2021 roku

Debian 10 64bit (Buster)

Działa

Debian 9 64bit (Stretch)

Szablon systemu został wycofany i zastąpiony przez Debian 10

Ubuntu Server 14.04 LTS 64bit

Szablon systemu został wycofany i zastąpiony przez Ubuntu 16.04

Dziennik zmian

09.09.2019

  • aktualizacja wszystkich obrazów

18.08.2019

  • wprowadzenie Debian 10
  • wycofanie Debian 9
  • wprowadzenie Ubuntu 18.04
  • aktualizacja Ubuntu 16.04
  • usunięcie przyczyny komunikatów typu sudo: unable to resolve host vps000
  • uproszczenie systemu instalacji po naszej stronie
  • możliwość łatwego resetowania hasła przez klientów poprzez Proxmox

Po tych zmianach nie ma już za wiele do przyspieszenia. W warunkach testowych, od kliknięcia reinstaluj do gotowego systemu z odpowiadającym SSH Ubuntu 16.04 i Debian 10 potrzebują około 30 sek, Ubuntu 18.04 potrzebuje około 40 sekund. Od naszej strony dalsze przyspieszanie instalacji odbyłoby się kosztem niezawodności. Obecnie mamy złoty środek między prędkością a niezawodnością 👍

26.02.2019

Flash Start

Halo? Straż? VPS mi się pali 😱 Czas (reee)startu systemu szybszy o 🔥 ~90% 🔥 🚒 🚒 🚒 🚓

Instalowałem system/kupowałem VPS przed 20:42 26.02.2019, co robić, jak żyć? Oddacie mi za farbę bo mam już siwe włosy od tego czekania na reboot?

Wystarczy ta jedna prosta komenda że odpalisz te dwie linie, skryptopisarze go nienawidzą!*

echo "datasource_list: [ NoCloud, ConfigDrive, None ]" | sudo tee /etc/cloud/cloud.cfg.d/90_dpkg.cfg
[ `lsb_release -c -s` == "xenial" ] && sudo touch /var/lib/cloud/instance/warnings/.skip
  • farba nie jest dołączona do zestawu

22.07.2018

Wycofanie Ubuntu 14.04, wprowadzenie Ubuntu 16.04

https://lvlup.rok.ovh/t/zmiana-domyslnego-systemu-w-ofertach-kvm-na-ubuntu-16-04/7531