Naprawa dysku - grub rescue

Pytania i problemy
prolucyferyt1
prolucyferyt1

Witam, wie ktoś jak takowy problem można naprawić bez utraty plików na dysku lub reinstalacji systemu?

Stało się to tak, gdy usunąłem partycje /dev/sda4, która zawierała tylko pliki z backupów a następnie pod komendą lsblk nadal ta partycja widniała pomimo jej usunięcia.

image|690x52

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Musiałbyś pozbyć się wpisu o tej partycji, bez tego system nie wstanie. Trzeba usunąć (lub zakomentować, szczególnie gdy nie masz pewności) odpowiednią linijkę z /etc/fstab.

Opcja 1 (livecd)

Możesz skorzystać z systemu livecd tak jak w poniższym poradniku dotyczącym odzyskiwania hasła, tylko, zamiast komendy zmiany hasła otworzyć edytor np. nano /etc/fstab:

https://lvlup.rok.ovh/t/odzyskiwanie-dostepu-do-vps-kvm-po-zapomnieniu-hasla/7832

Opcja 2 (zmiana init)

Bardziej uniwersalnym sposobem będzie w menu grub:

  • przycisnąć klawisz a na interesującym cię wpisie
  • dodać init=/bin/bash na końcu linijki zaczynającej się od "linux"
  • zrestartować urządzenie (jako główny proces uruchomi się bash)
  • zamontować ręcznie partycję z fstab (np. mount -o remount,rw / --target /)
  • edytować fstab: nano /etc/fstab (zapisywanie: ctrl+x, następnie y, enter)
  • zrestartować ponownie system
prolucyferyt1
prolucyferyt1

Dzięki, jak uda się naprawić to dam informację :)

prolucyferyt1
prolucyferyt1

Którą opcje mam wybrać w debianie 11 korzystając z tej opcji 1? image|690x447

Kamil02167
Kamil02167

Pobrałeś obraz typu netinst (czyli instalacja pakietów z internetu, ciężko w takim o dostęp live), a nie live. Użyj obrazu z tego linku: https://cdimage.debian.org/debian-cd/current-live/amd64/iso-hybrid/debian-live-11.2.0-amd64-standard.iso, bądź każdej innej wersji z dopiskiem live.

prolucyferyt1
prolucyferyt1

Ok, dzięki

prolucyferyt1
prolucyferyt1

Wpisuje wszystko jak na poradniku, lecz końcowo gdy wyszukuje lokalizacje dysku tam gdzie go montuje to wyrzuca mi błąd jak na ss:

image|559x156

A gdy wyszukuje nazwy dysku to pokazuje mi się tylko /dev/sda oraz /dev/sda1 (/dev/sda nie można zamontować).

image|690x183

system
system

Ten temat został automatycznie zamknięty 32 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.