PermissionsEx

Poradniki
minecraft
Aylin
Aylin ex-admin forum.lvlup.pro

PermissionsEx (PEX) - plugin na serwery Minecraft pracujące pod silnikiem Bukkit, Spigot lub MCPC+ umożliwiający tworzenie oraz przydzielanie rang graczom na serwerze.

Instalacja

Aby zainstalować ten plugin na swój serwer należy wgrać przez FTP do katalogu plugins plik PermissionsEx.jar dostępny pod tym linkiem.

Ściągamy wersję pasującą do wersji naszego serwera i wgrywamy go do wcześniej wspomnianego katalogu plugins.

Po wgraniu tego pliku na serwer należy zrestartować serwer. Nie używajmy /reload gdyż może to spowodować problemy z serwerem. Po restarcie serwera w katalogu plugins powinien utworzyć się nowy folder o nazwie PermissionsEx. W nim powinny zostać utworzone 2 pliki - config.yml oraz permissions.yml. Jeśli jednak tak się nie stało, sprawdź czy masz odpowiednią wersję pluginu. Plugin jest dostępny do wersji: 1.8.1.

Konfiguracja

Teraz przejdźmy do konfiguracji naszych rang. Pliku config.yml w ogóle nie ruszamy, zostawiamy go takiego jakim jest.

Interesuje nas plik permissions.yml. Ściągamy go przez klienta FTP na swój twardy dysk i, najlepiej za pomocą programu Notepad++, otwieramy go. Ukaże nam się taki oto tekst:

groups: default: default: true permissions: - modifyworld.*

Okej, omówmy teraz każdą linijkę tego pliku.

Pierwsza linijka zawiera napis groups:

Oznacza ona po prostu grupy, czyli rangi. Nic w niej nie zmieniamy. Występuje tylko jedna taka linia w całym pliku. Należy pamiętać, że nie może być przed nią żadnej spacji.

Kolejna linia naszego pliku konfiguracyjnego to

default:

Jest to po prostu nazwa naszej rangi. Może ona składać się z:

  • wielkich i małych liter (tylko łacińskich! Czyli bez ą, ę i innych polskich liter)
  • podkreślenia _
  • myślnika -
  • cyfr

Przykłady:

  • Admin
  • kolorowe_kwiatki
  • Gracz

Wielkość liter w nazwie rangi nie ma znaczenia. Przed nazwą muszą znaleźć się dwie spacje.

Kolejna linijka to default: true

Określa ona, czy jest to domyślna ranga. Domyślną rangę otrzymuje automatycznie każdy gracz, który wejdzie na serwer. Dostępne są dwie wartości: true (tak) i false (nie).

Przed nazwą muszą znaleźć się cztery spacje.

Następne linijki to: permissions: - modifyworld.*

Są to permisje, czyli uprawnienia danej rangi. W tym przypadku modifyworld.* oznacza to iż ranga może modyfikować świat, tj. np. niszczyć bloki.

Permisje są uzależnione od pluginów. Przykładowe uprawnienie do używania komendy /spawn z pluginu Essentials wygląda następująco: - essentials.spawn Należy pamiętać, iż przed uprawnieniami również muszą znajdować się cztery spacje. Jest to bardzo ważne, inaczej nasz plugin nie będzie poprawnie działał. Po przejściu do nowej linii będzie wyglądało na to, że program zrobił za nas te cztery spacje. Nic bardziej mylnego. Należy wtedy wcisnąć klawisz backspace i zrobić ręcznie cztery spacje, po czym dopisać uprawnienie. Permisja - ‘*’ Dodaje wszystkie uprawnienia ze wszystkich pluginów tejże grupie. Między linijkami default: true/false oraz permissions: można dopisać jeszcze jedną prefix: ‘kolor Nazwa’ Dzięki temu będzie wyświetlana nazwa grupy; przykład to: prefix: ‘&5[Swiezak]'

Przykładowa konfiguracja

Tak wygląda przykładowy plik konfiguracyjny permissionsex.yml groups: Gracz: default: true prefix: ‘&7[Gracz]’ permissions: - modifyworld.* - essentials.spawn - essentials.sethome - essentials.delhome - essentials.home - essentials.rules - essentials.help Admin: default: false prefix: ‘&4[Admin]’ permissions: - ‘*’

Jest to taki plik konfiguracyjny ograniczony do minimum. Po wklejeniu tego do naszego pliku permissionsex.yml utworzone zostają dwie rangi: Gracz i Admin. Gracz jest rangą domyślną. Ma dostęp do komend: /spawn, /sethome, /delhome, /home, /rules oraz /help. Po każdym zmienieniu pliku permissions.yml musimy wgrać ten plik na serwer (tam gdzie był, czyli folder PermissionsEx) i wpisać komendę /pex reload lub /reload by wcielić ten plik w życie serwera.

Komendy

Przyszedł czas na komendy. Te z pluginu PermissionsEx nie są łatwe do zapamiętania, lecz uwierzcie mi, nauczycie ich się raz i zapamiętacie na całe życie :)

  • /pex- wyświetla listę dostępnych komend
  • /pex user GRACZ - po użyciu tej komendy zobaczymy jaką rangę posiada ten gracz
  • /pex user GRACZ group set RANGA - komenda dająca rangę jakiemuś graczowi, np. /pex user McHalt group set Admin da graczowi McHalt rangę Admin
  • /pex reload - przeładowuje plik permissions.yml

Permissions

Wszystkie permisje wraz z opisami (niestety w języku angielskim) znajdziesz pod tym linkiem.

janek11012002
janek11012002

Niestety no moim serwerze nie działa, a wszystko wpisałem dokładnie tak jak tu..... Proszę o odpowiedź!

Aylin
Aylin ex-admin forum.lvlup.pro

Sprawdziłeś czy wersja ściągniętego pluginu zgadza się z wersją Twojego serwera MC?

Jebanany
Jebanany

Może komuś się przyda wersja video mojego poradnika :slight_smile:

https://www.youtube.com/watch?v=E1MAWsBCypw

Krzychu102
Krzychu102

Cześć mam trochę czasu i postanowiłem napisać taki poradnik zapraszam: Pobieranie pluginu!!!

  1. Pobieramy plugin PermissionsEx, jeśli go nie mamy możemy go znaleźć tutaj (https://dev.bukkit.org/bukkit-plugins/permissionsex/) Pamiętajcie, aby dobrać odpowiednią wersję

Dawanie permisji użytkownikom oraz np. sobie. 2. Teraz musimy nadać sobie permisje do robienia nowych grup itp. a więc wchodzimy w konsolę i wpisujemy pex user (Nick w grze) add ( to uprawnienie więcej uprawnień znajdziemy tu http://ess.khhq.net/wiki/Command_Reference) tym sposobem możemy dawać uprawnienia graczom.

Jak stworzyć grupę w PeX? 1.Aby stworzyć grupę należy wpisać komendę może być poprzez konsolę albo grę "pex Group admin create" (Admin to Nazwa naszej groupy możemy tam wpisać co chcemy) Dodawanie permisji do group? 1.Aby dodać permisję do grup należy wpisać komendę /pex group (Nazwa) add (permisja)

Jak usunąć groupę?

  1. Należy wpisać pex group (nazwa) delete, Jaka dodać prefix do groupy?
  2. Wpisujemy komedę /pex group admin prefix ( dany prefix) np: &4Admin 2.Pamiętajcie, żeby dodać kolor prefixu musicie mieć plugin essentials Prefixy
  • &0 (czarny)
  • &1 (Niebieski)
  • &2 (Zielony)
  • &3 (Błękitny)
  • &4 (Czerwony)
  • &5 (fioletowy)
  • &6 (żółty)
  • &7 (Jasno-Szary)
  • &8 (Ciemno-Szary)
  • &8 (Srednio/Jasno-Niebieski)

Jak ustawić grupę jako główną?

  1. Podstawowa ranga to "Default" aby ją zmienić wchodzimy w PermissionsYml i zmieniamy groups: Default:(Jeśli chcemy, aby np. grupa Gracz była głowną wpisujemy w miejsce Default "Gracz"
  2. Zapisujemy plik. *Edit Poprawiłem kilka błędów oraz zrobiłem tekst bardziej przejerzysty
Aylin
Aylin ex-admin forum.lvlup.pro

Wytłumacz mi czego brakuje w tym poradniku: https://lvlup.rok.ovh/t/permissionsex/56

Nie wiem po co robić następny, chyba że w tym czegoś brakuje. Wtedy możesz śmiało dopisać, poradniki to inna sprawa. Wraz z wersjami zawsze mogą ulec przestarzeniu, a ten ma trochę czasu.

koweq
koweq

Nie widzę żebu twój poradnik był przestarzały. Jest wręcz lepszy od tego.

anon82750602
anon82750602
Karolek
Karolek

To ze sponge ktoś korzysta? xDDDDDDDD

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Essentials do formatowania czatu wymaga EssentialsChat.

DEath_Wolf
DEath_Wolf

na czacie wyskakuje mi: An internal error occurred while attemtping to perform this command Co mam zrobić?

groups: Gracz: default: true prefix: ‘&7[Gracz]’ permissions: - modifyworld.* - essentials.spawn - essentials.sethome - essentials.delhome - essentials.home - essentials.rules - essentials.help - essentials.warp.list - essentials.warp - essentials.helpop - essentials.info - essentials.list - essentials.tpa - essentials.tpaccept -essentials.tpacancel

Wlasciciel:
default: false
prefix: ‘&4[Wlasciciel]’
permissions:
- ‘*’

schema-version: 1 users: 16d22e0c-e77d-4824-9fff-05b87d86586c: permissions: - '*'

BeGood
BeGood

Proszę o to przykład https://pastebin.com/7GUUZjGM zrób tak jak ja tam a będzie ci działać

DEath_Wolf
DEath_Wolf

Mam pewien problem, rangi mi działają ale nie wiem jak dodać prefixy np. [KidMod], [Wlasciciel]

psycho
psycho

Dodaj w configu pole prefix lub jak dobrze pamiętam komendą: /pex group prefix

LostAll
LostAll

Nikt już nie używa pexa 😛

Dudix
Dudix

uwierz ze wiele serwerów jeszcze używa :)

SP24
SP24

nie spotkałem jeszcze serwera na wersji 1.12+, który używa PEXa. PEX jest już dawno nie wspierany i posiada komendy, które mogą wywalić taki serwer. Jest dużo lepszych alternatyw jak np. LuckPerms

Patbox
Patbox

To ty nie widziałeś PEX 2.0 :bezkappy: https://github.com/PEXPlugins/PermissionsEx/