Pierwsze kroki

Hostowany
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Obecnie dostęp do hostowanego Aimpanel ma tylko kilka wybranych osób w ramach zamkniętych testów, gdy tylko najważniejsze rzeczy będą działać jak trzeba, testy obejmą znacznie większą ilość osób

Dobry początek

Aimpanel hostowany w lvlup to usługa na wczesnym etapie, pamiętaj aby zgłaszać błędy w tickecie lub tym wątku aby pomóc z ich usuwaniem, z góry dziękuję :slight_smile:

Jak się zalogować do mojego panelu?

W przeglądarce należy otworzyć link jaki został podany przez obsługę. Przykład: https://p0.lvlup.cloud/panel/

Login to admin a losowo wygenerowane hasło zostało podane w tickecie, dobrze jest je skopiować i wkleić aby uniknąć pomyłki.

Zalogowałem się, co dalej?

Używając zakładki "Serwery" oraz czerwonego plusa w prawym dolnym rogu ekranu można dodać serwer gier. Obecnie nie powinno być problemu z działaniem serwera MC oraz TS3MB (TS3 Music Bot). W niektórych sytuacjach może być także możliwe że zadziała TS3.

Pozostałe gry i aplikacje na liście nie są jeszcze dostępne.

Jak wgrać swoje pliki?

Po wejściu na zakładkę konkretnego utworzonego serwera gier należy wybrać z menu "SFTP" i użyć hosta oraz loginu podanego w tej zakładce w kliencie SFTP np. WinSCP czy FileZilla. W tej samej zakładce "SFTP" możemy ustawić nasze hasło którym będziemy się łączyć. Ważne! Port SSH jest inny niż podany w Aimpanel i został podany przez usługę podczas realizacji zamówienia.

Czy muszę coś zmieniać?

Serwer MC

Jeśli przerzucasz folder z serwerem z hostingu MC w lvlup to należy dokonać kilka modyfikacji. Póki co ten proces jest ręczny, zostanie potem zautomatyzowany.

  • Zakładając że Twój serwer ma ID 1111 to silnik w plikach ma nazwę serwer1111.jar. Tą nazwę silnika należy zmienić na mc.jar.

  • Należy ustawić port gry na jeden z dostarczonych przez obsługę w pliku server.properites a dokładniej linia z server-port=25565 zamiast 25565 lub innej wartości wpisujemy jedną z tych wskazanych w tickecie. To tego portu będzie należało używać do łączenia się z serwerem.

Nowa usługa nie posiada itemshopu, jednak społeczność była tak miła że przygotowała dwie alternatywy: https://lvlup.rok.ovh/t/dl-mc-shop-kupuj-itemy-rangi-w-trakcie-gry/643 jako plugin https://lvlup.rok.ovh/t/vmcshop-nowy-wymiar-automatycznego-sklepu-minecraft/3668 jako strona WWW Nic nie stoi na przeszkodzie aby korzystać z obu jednocześnie.

Jak podłączyć się do serwera gry?

Jeśli link do naszego panelu gier to https://p0.lvlup.cloud/panel/ to adres do łączenia się z grami będzie następujący p0.lvlup.cloud, należy jeszcze tylko dodać do niego port gry który wybraliśmy. Ważne! Port serwera gier musi być wcześniej uzgodniony z obsługą, początkowo jest przydzielone kilka portów, w przypadku większych wymagań wystarczy utworzyć ticket w tej sprawie

O czym należy pamiętać?

Jest to wczesna wersja i jest zbyt wcześnie abym mógł zagwarantować bezpieczeństwo danych mimo najwyższych starań. Zalecam wykonywać regularne kopie zapasowe zapisywane poza usługą np. raz na dzień. Jednym z priorytetów jest dodanie opcji wykonywania automatycznych kopii tak aby było wygodniej.

Znane błędy których nie trzeba zgłaszać

Jako usługa która jest dopiero w fazie testów, istnieje jeszcze sporo błędów które zostaną z czasem naprawione. Oto lista obecnych:

  • wykresy zużycia zasobów nie ładują się
  • zasoby pokazane w zakładce o systemie nie pokrywają się z przyznanymi zasobami
  • autorestart aplikacji może nie działać zgodnie z oczekiwaniami
  • port SSH na potrzeby SFTP nie pokrywa się z prawidłowym
Lempik
Lempik

Czy komuś już udało się zalogować? Bo mnie to ciągle pisze: "Wrong username and/or password". Nazwę użytkownika i hasło kopiuję.

Lempik
Lempik

SystemZ:

Należy ustawić port gry na jeden z dostarczonych przez obsługę w pliku server.properites a dokładniej linia z server-port=25565 zamiast 25565 lub innej wartości wpisujemy jedną z tych wskazanych w tickecie. To tego portu będzie należało używać do łączenia się z serwerem.

Tego nie zrozumiałem. Jak stworzyłem nowy serwer MC, to mi się wygenerowały pliki, a tam w server.properties nie było standardowego portu 25565, tylko server-port=3xxx. Ale w tickecie nic takiego nie mam, jedyne, co w tickecie znalazłęm, jest: Porty TCP i UDP dla serwerów gier: 6xxx, 6xxx, 6xxx, 6xxx. Napisałem więc do server-port i query.port z ticketu 6xxx. Serwer działa. Wgrałem pliki ze swojego standardowego serwera (oczywiście zmodyfikowany server.propierties i przemianowany mc.jar). Podłączyłem się do gry - wszystko działa, authme mnie prosi o zalogowanie się, działki są, uprawnienia są, pieniądze są, więc wszystko ok. Czyli gra bez problemów.

Pierwsze uwagi:

  • Czy interfejs jest tylko w języku angielskim? Wolałbym po polsku.

  • Konsola MC jest mała. Nie chodzi o czcionkę, ale całe okno konsoli, które jest dużo mniejsze niż w przypadku starej konsoli. Stara konsola ma szerokość ok. 65% szerokości ekranu, nowa konsola ok. 55%.

  • Jak na stronie konsoli powiększę czcionkę (ctrl+kółko), to lewe menu znika (responsive web design), konsola jest większa i porównywalna ze starą konsolą (ok. 80%). Tylko że przy powiększonej czcionce mam w starej konsoli ciągle po lewej stronie menu "home - konsola - harmonogram - statystyki - itemshop - ustawienia - uprawnienia", natomiast w nowej konsoli mam z boków pustą przestrzeń (i trzeba klikać przycisk po lewej na górze, by mi się pojawiło menu).

  • W starej konsoli mogę patrzeć na log wstecz. W nowej się nie da, bo po sekundzie się ustawia znowu widok ostatniego wiersza i kilkunastu bezpośrednio poprzedzających. Obojętnie czy na górze klikam w menu "console" czy "log" - jest niemożliwe przeglądanie starszych wpisów na konsoli.

  • Po przeklikaniu wszystkich opcji w białym menu po lewej stronie wracam do "Servers", żeby znowu popatrzeć na konsolę. Ale otrzymuję komunikat: "No servers. Maybe it's worth to try add a new? :)" Spróbowałem się wylogować z Aimpanelu i znowu zalogować. Ciągle "No servers...".Ale w grze na serwerze MC jestem ciągle zalogowany i mogę grać. Wylogowałem się z Aimpanelu w Firefoksie, zalogowałem się do Aimpanelu w Internet Explorerze i ciągle: "No servers. Maybe it's worth to try add a new? :)"

Lempik
Lempik

Po pewnych perypetiach (które omawialiśmy z @SystemZ w tickecie) dziś zainstalowałem od zera nowy serwer MC.

  • Nie rozumiem, dlaczego jest w oknie konsoli do wyboru "LOG" i "CONSOLE" (patrz obrazek). Działa to w sumie tak samo - w obu przypadkach mogę wpisywać polecenia w wierszy poleceń.
  • Konsola pokazuje bardzo mało wierszy wstecz, tylko 100 wierszy - czyli nawet nie widzę całego przebiegu startu serwera. Jeżeli tam są jakieś komunikaty błędu, to ich nie widzę - musiałbym za pomocą ftp pobrać plik latest.log, żeby zobaczyć, co jest bardzo niekomfortowe i spowalniające. W starym systemie log jest wielokrotnie dłuższy - właśnie sprawdziłem, 501 wierszy.
  • Nie znalazłem, gdzie można dodać kolegę, który mógłby np. restartować serwer lub czytać konsolę. W starym panelu mogę dodać kolegę i jest chyba 12 różnych uprawnień, które mu mogę włączyć (lub nie włączyć).

clp771D|690x163

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Konsola to przebieg z shella po uruchomieniu, a log to odczyt z pliku. To wiadome, ale podobno jest jakiś powód dla tego rozwiązania. Co do uprawnień, to nigdy nie było tego w oficjalnej wersji aimpanela, do pobrania na VPSa.

Lempik
Lempik

Kolejne uwagi:

  • Mogę jednocześnie patrzeć na konsolę z PC i komórki, co mi się bardzo podoba. W starej wersji panelu mogę w tym samym czasie tylko z jednego urządzenia. A na drugim muszę się znowu zalogować.
  • W starym panelu jest możliwość ustawienia sobie godziny regularnego zaplanowanego automatycznego restartu serwera MC. Co prawda serwer mi się w miażdżącej większości przypadków automatycznie nie restartuje, ale czasami się zdarza, że restart nastąpi. Natomiast w Aimpanelu w ogóle nie widzę, żeby taka opcja istniała.
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Lempik:

Czy interfejs jest tylko w języku angielskim? Wolałbym po polsku

Hmmm, mógłbym przysiąc że wgrywałem pliki gdzie język się przełącza automatycznie. Osobiście widzę angielską wersję ale system i przeglądarkę też mam po angielsku więc działa zgodnie z założeniami. Przy okazji sprawdzę na innych konfiguracjach.

Lempik:

Nie rozumiem, dlaczego jest w oknie konsoli do wyboru “LOG” i “CONSOLE” (patrz obrazek). Działa to w sumie tak samo - w obu przypadkach mogę wpisywać polecenia w wierszy poleceń.

Różnica staje się wyraźna jeśli z serwerem występują problemy. Hosting MC ma tylko logi z pliku, jeśli serwer się "sypie" to często nie wszystkie błędy np. przy starcie są umieszczane w pliku. Wtedy zakładka "Console" daje nam informacje co się dokładnie stało.

Przydatne też przy serwerach z modami gdzie nie wszystkie procesy piszą logi do jednego pliku.

Lempik:

Konsola pokazuje bardzo mało wierszy wstecz, tylko 100 wierszy - czyli nawet nie widzę całego przebiegu startu serwera. Jeżeli tam są jakieś komunikaty błędu, to ich nie widzę - musiałbym za pomocą ftp pobrać plik latest.log, żeby zobaczyć, co jest bardzo niekomfortowe i spowalniające. W starym systemie log jest wielokrotnie dłuższy - właśnie sprawdziłem, 501 wierszy.

A gdyby tak pojawiła się przeglądarka logów? Tzn wybór ilości wierszy, data, godzina itp? Dałoby się przeboleć wtedy te 100 wierszy czy tak czy inaczej lepiej byłoby to powiększyć?

Lempik:

Nie znalazłem, gdzie można dodać kolegę, który mógłby np. restartować serwer lub czytać konsolę. W starym panelu mogę dodać kolegę i jest chyba 12 różnych uprawnień, które mu mogę włączyć (lub nie włączyć).

Tak to zdecydowanie jest do poprawnienia. Obecnie jest tylko jeden użytkownik.

Lempik:

W starym panelu jest możliwość ustawienia sobie godziny regularnego zaplanowanego automatycznego restartu serwera MC. Co prawda serwer mi się w miażdżącej większości przypadków automatycznie nie restartuje, ale czasami się zdarza, że restart nastąpi. Natomiast w Aimpanelu w ogóle nie widzę, żeby taka opcja istniała.

Harmonogram z dowolnie wybranym poleceniem jest w planach, powinno to rozwiązać większość potrzeb automatyzacji :slight_smile:

Lempik
Lempik

SystemZ:

Konsola pokazuje bardzo mało wierszy wstecz, tylko 100 wierszy - czyli nawet nie widzę całego przebiegu startu serwera. Jeżeli tam są jakieś komunikaty błędu, to ich nie widzę - musiałbym za pomocą ftp pobrać plik latest.log, żeby zobaczyć, co jest bardzo niekomfortowe i spowalniające. W starym systemie log jest wielokrotnie dłuższy

  • właśnie sprawdziłem, 501 wierszy.

A gdyby tak pojawiła się przeglądarka logów? Tzn wybór ilości wierszy, data, godzina itp?

Dałoby się przeboleć wtedy te 100 wierszy czy tak czy inaczej lepiej byłoby to powiększyć?

Chodzi o to, żebym mógł łatwo sprawdzić więcej wstecz. Ponieważ teraz nie widzę różnicy działań między opcją "log" i opcją "console" (bo w obu przypadkach mam do dyspozycji wiersz poleceń i widzę na bieżąco, co się dzieje), to może być tak, że "console" pokazuje 100 wierszy, a "log" pokazuje więcej.

Tylko że w obu przypadkach jest w tej chwili ten feler, że nie da się przeglądać wstecz, bo mi się okno w sekundzie przewiją ponownie na koniec. Czyli tak naprawdę widzę tylko ostatni ekran. W starym panelu jest checkbox "autoprzewijanie", w Aimpanelu nic takiego nie widzę.

Edit: Pisałeś: "Hosting MC ma tylko logi z pliku, jeśli serwer się “sypie” to często nie wszystkie błędy np. przy starcie są umieszczane w pliku. Wtedy zakładka “Console” daje nam informacje co się dokładnie stało."

Jeżeli zakładka Console pokazuje tylko 100 wierszy, to w sumie w przypadku, który opisujesz, i tak tych błędów nie zobaczymy i nie dowiemy się, co dokładnie się stało.

Lempik
Lempik

Dziś wieczorem mi się zaczęły na konsoli i w logu (na ekranie) pojawiać informacje o kolorowych komunikatach. Po południu tego jeszcze nie było. clp369B|690x339

Lempik
Lempik
  • Konsola Aimpanelu nie pokazuje stanu serwera. Spróbowałem wgrać plugin dynmap, plugin zaczął renderować mapę. Dwa razy mi się wydarzyło, że serwer się po ok. godzinie zawiesił. Dla mnie to nie problem, bo z tego pluginu normalnie nie korzystam. Problem jednak w tym, że na konsoli Aimpanelu nie zobaczę, że serwer nie działa - Aimpanel nie pokazuje stanu serwera. Musiałbym się przełączyć na listę serwerów (po lewej przycisk "Servers") i tam widzę: State: off, ale w oknie konsoli nie widzę nic. Stary panel ma nad konsolą przyciski: włącz / wyłącz / wyłącz hard / zrestartuj / zainstaluj silnik / zainstaluj paczkę / sformatuj / przedłuż, którę jednocześnie służą jako sygnalizacja stanu. Bo jak serwer działa, to są aktywne przyciski " wyłącz / wyłącz hard / zrestartuj", a jak serwer nie działą, to są aktywne pozostałe przyciski. Na załączonym obrazku widać, że nie widać, że serwer padł.

  • No i jeszcze pytanie: w starym panelu są dwa przyciski wyłaczania: wyłącz / wyłącz hard. W Aimpanelu jest tylko jeden przycisk wyłaczania, który jest czerwony. Sądzę, że to odpowiednik przycisku "wyłącz". Natomiast nie ma odpowiednika "wyłącz hard". Nigdy jeszcze nie potrzebowałem "wyłącznika hard", ale skoro w starym panelu jest, to chyba czasami komuś był potrzebny. Czy w Aimpanelu twarde wyłączanie jest niepotrzebne?

SystemZ:

A gdyby tak pojawiła się przeglądarka logów? Tzn wybór ilości wierszy, data, godzina itp?

Dałoby się przeboleć wtedy te 100 wierszy czy tak czy inaczej lepiej byłoby to powiększyć?

Jeszcze zastanawiałem się nad opcją przeglądarki logów. Nie wiem, jak miałby wyglądać ów wybór liczby wierszy, data, godzina... Obawiam sie, że musiałbym coś gdzieś wybierać, co jednak jest niewygodne. Czasami jest po prostu potrzebne wertowanie w konsoli wstecz, kiedy czegoś szukam. Jeżeli konsola potrafiłaby się jakoś (pół)automatycznie przełączyć do przeglądarki logów, to może mogłoby to być znośne. Ale w sumie to jest tak, że ja robię coś innego, konsole mam na drugim monitorze i tylko od czasu do czasu na nią zaglądam. A jak już zaglądam, to patrzę wstecz, czy tam nie ma czegoś nadzwyczajnego lub ciekawego.


Obrazek do pierwszego punktu ninejszego wpisu - widać, że nie widać, że serwer padł. clpB4D6|690x470

Lempik
Lempik

Co mi jeszcze przyszło do głowy:

  • W starym panelu mi brakuje informacji, ile moje pliki zajmują miejsca na HDD i ile jeszcze pozostaje wolnej przestrzeni z wykupionego limitu. Nie wiem, czy w Aimpanelu coś takiego jest planowane.
  • Bardzo by mi się podobało, gdyby hosting potrafił zrobić kopię zapasową całego serwera do jednego pliku (.zip, .gz), żeby móc pobrać za pomocą sftp na swój komputer. Obojętnie, czy regularnie automatycznie, czy po kliknięciu przycisku. Bo kopiowanie tysięcy kilkubytowych plików jest bardzo wolne.
DoreK
DoreK α-tester v3

Na innym hostingu Minecraft była taka opcja, że w panelu pojawiały się kopie zapasowe bodajże .zip do pobrania - wybierało się datę i klikało czy chce się pobrać kopię, czy ją przywrócić. Bez potrzeby wchodzenia w SFTP. Według mnie takie rozwiązanie jest dobre.

Lempik
Lempik

Kolejny duży dyskomfort: Z konsoli (czy to okienko CONSOLE czy okienko LOG) nie da się kopiować tekstu. Zaznaczam myszką jakiś fragment, ale po sekundzie zaznaczenie znika, nie da się zrobić ctrl+c, ctrl+ins. W schowku jest ciągle coś innego.

Lempik
Lempik

Patrzę na log w starym panelu i w Aimpanelu i widzę, że tam są różne kolory. Czy te kolory mogę sobie gdzieś ustawić? Bo w AimPanelu jest przynajmniej jeden kolor, który mi nie odpowiada, bo wygląda jak inny odcień bieli (a w starym panelu to jest przyzwoity brąz). clp6D42|690x263 clp61D0|690x271 clpC593|675x400

DoreK
DoreK α-tester v3

Aimpanel to w ogóle ma problemy z kolorami, raz wyświetlał mi normalne kolory (VPS) a raz nie, i tak w kółeczko :P Miał też problemy z polskimi znakami jak dobrze pamiętam.

Lempik
Lempik

No mnie akurat Aimpanel pokazuje polskie znaki w porządku, natomiast stary panel nie (co widać na zrzutach).

Lempik
Lempik

Zdarza się, że na konsoli MC nic się nie dzieje. Ciągle nic się nie dzieje. Ciągle nic się nie dzieje. Okazuje się, że tak naprawdę konsoli nie widzę, przyczyną jest "sessions expired" i trzeba się ponownie zalogować. Ale o tym się dowiem dopiero wtedy, jak coś kliknę w aimpanelu, np. w listę serwerów w menu po lewej.

Lempik
Lempik

Spróbowałem sobie założyć drugi serwer, czyli mam w tej chwili dwa (mam nadzieję, że nie zużywam zbyt dużo miejsca na dysku) i teraz się trochę słabo orientuję, na którą konsolę patrzę. Czy to jest konsola serwera nr 3? Czy może konsola serwera nr 4? Bo tak naprawdę o tym informuje na całym ekranie jedyna cyfra. Czy byłoby możliwe np. ustawić jakąś wewnętrzną nazwę lub opis serwera lub mieć konfigurowalne tło (np. zamiast zielonego sobie ustawiłbym dla innego serwera kolor niebieski) lub coś w tym rodzaju? clp79C1|690x499

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Lempik:

Czy byłoby możliwe np. ustawić jakąś wewnętrzną nazwę lub opis serwera lub mieć konfigurowalne tło (np. zamiast zielonego sobie ustawiłbym dla innego serwera kolor niebieski) lub coś w tym rodzaju?

Nazwa, jak najbardziej. Kolor to w ogóle ciekawy pomysł :slight_smile: Przy następnej wersji frontendu zdecydowanie będę próbować z kolorami.

Lempik
Lempik

Zdaje się, że nie działa. W liście serwerów mam: "No servers. Maybe it's worth to try add a new?"

Lempik
Lempik

Jakiś czas temu zmieniło się drzewo katalogów, teraz jest dwa razy katalog serwera (w moim przypadku "mc3"). Czy to celowe? clp2A9D|475x205

Może lepiej będzie pokazać obecną sytuację z filezilli. clp423C|261x168

DoreK
DoreK α-tester v3

Urok Aimpanelu. U mnie to samo było.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Od zawsze w zwykłym Aimpanelu było zrobione na zasadzie utworzenia użytkownika w /home/ i dodaniu kilku podfolderów. /home/ID/home/ID/ZAWARTOŚĆ Kwestia ustawienia chroota na Node obsługującym Aimpanel.

Lempik
Lempik

AimPanel nie działa, nie można się połączyć z serwerem MC, napisałem ticket.

Lempik
Lempik

Już działa. Z logów widzę, że serwer MC został zamknięty o 14:47:55. Znowu uruchomił się o 15:02:13 - ale tylko serwer MC, który jednak był niedostępny, AimPanel również.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Podczas aktualizacji środowiska musiałem zrestartować panel ręcznie. Zwykle nie jest to potrzebne jednak Docker się zawiesił i było to konieczne.

Lempik
Lempik

Dzięki za informacje. Nie wiem, kim jest Docker, ale zawsze można mu nałożyć naganę.

DoreK
DoreK α-tester v3

Gratuluję, wygrałeś konkurs na cytat roku 2018! (żeby nie było off-topicu) Czy taki restart mógł spowodować jakieś utraty danych/uszkodzenie świata MC?

:kappa:

anon10657637
anon10657637

Lempik:

Nie wiem, kim jest Docker

Docker to nie osoba, poczytaj sobie o tym: https://www.docker.com/what-docker

Lempik
Lempik

Oczywiście zrozumiałem z kontekstu, że Docker to nie osoba. Ale ponieważ w ogóle nie wie(działe)m, o co chodzi, to zastosowałem taki zabieg, żeby podkreślić, że słowo Docker mi naprawdę nic nie mówi.

Lempik
Lempik

Nie żeby to jakoś specjalnie przeszkadzało, ale zegar systemowy się śpieszy - różnica jest ok. półtorej minuty.