[Poradnik] Jak zrobić własną stację muzyczną 24/7 na YouTube, Twitch i nie tylko na swoim VPS

Zombie
do-zaktualizowania
Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

#PORADNIK NIEAKTUALNY. #TRWAJĄ PRACĘ NAD NOWĄ WERSJĄ. #ZAWARTE INFORMACJE MOGĄ BYĆ NIEAKTUALNE.



Wprowadzenie

Witajcie. Jest to mój pierwszy poradnik, proszę o wyrozumiałość ;) Ja w tym poradniku posłużę się VPSem w pakiecie 2gb ramu KVM od Lvlup.

Wymagania

Będzie nam potrzebne:

  • VPS co najmniej 2GB ramu z dobrym procesorem - zalecany od lvlup.pro
  • System Ubuntu Desktop w wersji co najmniej 16.04
  • Wgląd do pulpitu serwera, np. przez panel Proxmox lub inny VNC.

Instalacja

Po pierwsze instalujemy przez panel Promox system Ubuntu Desktop w wersji co najmniej 16.04. Cały proces instalacji systemu jest opisany w tym wątku: https://lvlup.rok.ovh/t/poradnik-instalacja-ubuntu-16-04-server-na-vps-kvm-konfiguracja-sieci-na-nowym-udev-duzo-obrazkow-dobrze-wyjasnione/806

Konfiguracja systemu i OBS

Po poprawnym zainstalowaniu systemu i skonfigurowaniu sieci (co w przypadku ubuntu desktop nie jest zbyt łatwe, sieć bardzo często się buguje) wykonujemy poniższe polecenia: apt-get update - aktualizacja aplikacji w systemie apt-get upgrade - aktualizacja systemu add-apt-repository ppa:obsproject/obs-studio - dodanie repozytoria dla OBS Studio apt-get update && sudo apt-get install obs-studio - update i instalacja OBS Studio

Mogą one być wykonane bezpośrednio przez konsolę Proxmox, jak również przez SSH z naszego komputera. Następnie odpalamy OBS-a - znajduje się on w liście aplikacji, jeśli poprawnie go zainstalowaliśmy. Konfigurujemy OBS-a do własnych potrzeb, nie będę podawał wam tutaj opcji jakie musicie w nim zaznaczyć, na YouTube jest pełno poradników do jak najlepszego skonfigurowania go. Dodam natomiast, że polecam ustawić encoder na veryfast. Niestety KVM 2gb z 1 vCPU nie nadaje sie zbytnio do płynnego streamowania, więc OBS chodzi nam w 3 fpsach. Tak samo również wygląda na youtube, wiec zalecam ustawienie statycznego tła bez zbędnych pierdół, bo po prostu będzie zacinać. Ustaw również ilość fpsów na 10, by jeszcze bardziej zmniejszyć użycie procesora. Dodaj muzykę oraz klucz streamu z panelu transmisji w YouTube i... streamuj całodobowo!

Restream.io, czyli streamowanie na kilku serwisach jednocześnie.

Jeśli chcesz, by twoja muzyka leciała zarówno na YouTube, Twitchu, Hitboxie i kto wie gdzie jeszcze indziej, bardzo polecam ci tą stronę. Po rejestracji klucz streamu skopiuj do OBSa oraz ustaw w panelu restream konto wybranych platform.

Zakończenie

Bardzo przepraszam Cię za chaos w tym poradniku, lecz zapewne udało Ci się stworzyć własną stację do streamów całodobowych. Jak widzisz, nie jest to trudne, wystarczy VPS + OBS. Dodatkowo możesz na YouTube ustawić jakiegoś Nightbota, by mieć większą kontrolę nad chatem oraz urozmaicić oglądanie widzom. Jeśli czegoś brakuje w tym poradniku, daj znać a dopiszę. Dzięki za przeczytanie. Pochwal się swoją stacją w poście poniżej Czeeeść ;)


Możesz sprawdzić również moją stację muzyczną 24/7, zrobioną dokładnie tak jak podane jest w tym poradniku. Masz tutaj link do YouTube i strony www. YouTube 24/7 'LajwON - twoja stacja na żywo'

LinGruby
LinGruby Pionier

Timo:

Po poprawnym zainstalowaniu systemu i skonfigurowaniu sieci (co w przypadku ubuntu desktop nie jest zbyt łatwe, sieć bardzo często się buguje) wykonujemy poniższe polecenia: apt-get update - aktualizacja aplikacji w systemie apt-get upgrade - aktualizacja systemu add-apt-repository ppa:obsproject/obs-studio - dodanie repozytoria dla OBS Studio apt-get update && sudo apt-get install obs-studio - update i instalacja OBS Studio

Moje 3 grosze od wersji Ubuntu 16.04 jak i w Debien 8.0

polecenia apt-get są jeszcze tolerowane ale podstawowa to apt czyli

apt update

apt upgrade

ewentualnie jeszcze

apt dist-upgrade

ot koniec 3 groszy ;-)

SunNight
SunNight

@Timo Super!

aadi12
aadi12

Mógłbyś zaktualizować poradnik zdjęcia znikły.

koweq
koweq

Z tego co widzę to nie było żadnych zdjęć

aadi12
aadi12

hm to nie kumem tego Serwer VPS został zainstalowany razem z systemem Ubuntu 16.04 Server (wersja 64-bitowa)y pozniej zalogowalem sie na KVM wpisalem te komendy wyzej i nie moge odpalic wyjasni mi ktos to bardziej lub sam zainstaluje;d?

DoreK
DoreK α-tester v3

Przed każdą komendą daj "sudo" ewentualnie odblokuj sobie dostęp do konta root i będziesz mógł też w FTP "manewrować" https://lvlup.rok.ovh/t/podstawy-serwera-vps-kvm/55

aadi12
aadi12

Ok wroce z roboty to spróbuję

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Musisz zainstalować Ubuntu 16.04 Desktop, czyli edycja Ubuntu 16.04 z pulpitem, tak jak do normalnego użytkowania. Następnie poprzez panel Proxmox wejść w pulpit swojego VPS i tam poustawiać OBS ;)

aadi12
aadi12

ehh nie na moje nerwy to jakies bledy wyskakuja poszukam kogos kto mi to ogranie ale dzieki za pomoc..

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Tu nie ma żadnego problemu. Napisz treść błędu, coś poradzimy. Czy masz poprawnie skonfigurowany internet i na pewno ubuntu 16.04 desktop?

aadi12
aadi12

Zainstalowalem z tej strony ale nie moge ie teraz połaczyc z vps ani przez VNC ani zdalny pulpit. https://tjosm.com/5219/install-remote-desktop-vnc-ubuntu-16-04-server/

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Nie, nie używaj VNC. Gdy masz VPS KVM, to masz dostęp do Proxmoxa, użyj wbudowanego w niego remote desktopa - w zakładce CONSOLE. Powtarzam, użyj wersji desktop, nie server - jeśli nie ma jej w panelu proxmox, pobierz stąd i napisz ticket z linkiem: http://releases.ubuntu.com/16.04.2/ubuntu-16.04.2-desktop-amd64.iso

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Timo:

pobierz stąd i napisz ticket z linkiem

Raczej nie trzeba pobierać :>

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Złapałeś mnie ;)

aadi12
aadi12

Nie ogarniam tego;p po instaluje mi ktos to? 3 dzien siedze i nic nie zrobilem;d

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Pomaganie "na pw" jest zabronione w regulaminie. Napisz, w czym masz problem. Nie umiesz zainstalować systemu przez panel proxmox? Masz problem z komendą apt-get install obs-studio ?

aadi12
aadi12

Nie moge właczyc/zainstalowac tego promox moze i dziecinne bledy ale to moj pierwszy taki serwer nie windows szukam poradnikow ale wszystko jest jak juz jest włączone nie moge odpalic z USB/DVD https://iv.pl/images/99416957540547349664.png https://iv.pl/images/57502736564965655806.png

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Ty nie masz instalować proxmoxa ;P Używasz lvlupowego, w przypadku VPS KVM w informacjach jest przycisk :)

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Nie nie, chyba nie zrozumiałeś co to proxmox ;) Proxmox to takie dokładniejszy panel zarządzania VPSem typu KVM. W panelu lvlup (v2, domyślnym, pod adresem https://lvlup.pro/panel/vps ) wejdź w swój VPS i kliknij guziczek "PROXMOX" - tam masz link i wejdź w niego, zaloguj sie podanymi pod guziczkiem danymi. Następnie zainstaluj system podążając za poradnikiem podanym na samej górze tematu. Po wejściu w zakładkę "CONSOLE" w przeglądarce będziesz miał taki wirtualny monitor.

aadi12
aadi12

grrr piszemy o innych swiatach z mojej winy nie napisalem ze vps jest z innego hostu,

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

No właśnie, myślałem że wcześniej zapytałem o to 😂 W przypadku lvlup masz dostęp do proxmoxa, w innych hostingach nie ma takich panelów. Wystarczy VPS KVM za 30 zł z lvlup i wszystko będzie śmigać ;)

aadi12
aadi12

aha a na innych ?? nie wiem czy moge podac nazwe zeby nie bylo reklamy;d nie będzie dzialalo?

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Na innych robisz już na własną rękę, nie wszyscy znają panele z innych hostingów, nie znają ich działania. My skupiamy się głównie na pomaganiu użytkownikom hostingu lvlup.pro ;P!

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Jeśli inny hosting oferuje Ci zarządzanie VPSem w panelu Proxmox, to tak - zadziała. Lecz raczej inne hostingi nie oferują takich paneli, a tym bardziej akurat Proxmoxa, więc Ci nie wyjdzie :(

Fizzy
Fizzy

Timo:

Wystarczy VPS KVM za 30 zł z lvlup i wszystko będzie śmigać 😉

Denerwuje mnie fanboystwo na tym forum ): +

Timo:

będzie śmigać 😉

Timo:

KVM 2gb z 1 vCPU nie nadaje sie zbytnio do płynnego streamowania,

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

"Wystarczy", bo wystarczy, da się to na takim wykonać. "śmigać", w znaczeniu działać.

W czym problem? :V

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Chodzi mi o to, że przynajmniej OBS się zainstaluje i odpali. Jeśli strumieniujesz muzykę, to nie potrzebujesz 4k 60 fps. U mnie na KVM 2gb chodzi stream w 1080p i 4 fpsach (YT wykrywa jako 30 ;)) i ma już ponad 1 TB uploadu :D

aadi12
aadi12

ok wykupiłem vps u was ale gdy sie loguje na panel proxmoxa nie mogę kliknąć na Utwórz VM/CT oraz poradnik na gorze trochu nie aktualny brak fotek;p

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

aadi12:

ok wykupiłem vps u was ale gdy sie loguje na panel proxmoxa nie mogę kliknąć na Utwórz VM/CT

Nie, nie i jeszcze raz nie. Co ty robisz? Jak kupiłeś VPSa to go teraz nie twórz 😆 Masz go gotowego.

https://lvlup.rok.ovh/t/poradnik-jak-zrobic-wlasna-stacje-muzyczna-24-7-na-youtube-twitch-i-nie-tylko-na-swoim-vps/2321/#13?u=plbananek

https://lvlup.rok.ovh/t/poradnik-jak-zrobic-wlasna-stacje-muzyczna-24-7-na-youtube-twitch-i-nie-tylko-na-swoim-vps/2321/#20?u=plbananek

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Poradnik w 100% aktualny, zdjęć nie ma bo instalacja systemu jest w poradniku podanym na samej górze, a tutaj nie ma co pokazywać, kilka komend, restart, wchodzisz w OBS i gotowe :)

aadi12
aadi12

Chodzi o te komendy? apt-get update - aktualizacja aplikacji w systemie apt-get upgrade - aktualizacja systemu add-apt-repository ppa:obsproject/obs-studio - dodanie repozytoria dla OBS Studio apt-get update && sudo apt-get install obs-studio - update i instalacja OBS Studio

O braku zdjec pisalem wlasnie o tym poradniku https://lvlup.rok.ovh/t/poradnik-instalacja-ubuntu-16-04-server-na-vps-kvm-konfiguracja-sieci-na-nowym-udev-duzo-obrazkow-dobrze-wyjasnione/806?source_topic_id=2321

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Tak, te komendy nie są trudne. Obrazki jak widać wygasły, z tym już nie do mnie, tylko do autora tamtego poradnika :D U mnie jest wszystko jak należy ;)

aadi12
aadi12

undefined

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Źle skonfigurowana sieć 😛 W panelu v2 masz informację i treść pliku odpowiedzialnego za łączenie się z internetem.

aadi12
aadi12

Po przeinstalowaniu sestemu od razu zle skonfigurowana?

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Przeinstalowałeś czy zainstalowałeś inny?

aadi12
aadi12

Przeinstalowalem

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Zainstalowany ubuntu 14.04 a powinien być 16.04, zainstalowany ubuntu server a powinien być ubuntu desktop. PS. Jak jesteś na root to nie ma potrzeby używania sudo ;)

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

aadi12:

Po przeinstalowaniu sestemu od razu zle skonfigurowana?

Domyślna konfiguracja sieci nie jest odpowiednia dla serwera VPS pracującego na węzle z innymi.

aadi12
aadi12

Ustawienia w interfaces mam takie same w panelu jak wchodze w proxmoxa zmienic je na jakie? edit: hm moze utworzyc inny temat bo troche niepotrzebnie zasmiecam te takimi durnymi pytaniami to moj pierwszy server ubuntu..z consola..

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Dlatego to błąd. Musisz zainstalować ubuntu desktop, wersję taką jak masz windowsa, a nie server z samą linią komend. Wtedy konfigurujesz tak jak w windowsie, gdybyś nie miał routera :)

aadi12
aadi12

Mogłbys podaslac jakis poradnik jak zainstalowac ten 16.04 desktop? ten na gorze to do serwera

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

O kurczę, nie zauważyłem 😧 Tak na prawdę wszytko co musisz zrobić do włożyć obraz do wirtualnego napędu w Proxmox i klikać "dalej, ok, dalej" podczas instalacji graficznej (zakładka CONSOLE w proxmox). Ale jakbyś chciał to tutaj masz: https://www.youtube.com/watch?v=B6b3WrxBks0

@adminek153 Proszę o przyznanie dostępu do edycji, w poradniku jest błąd + ewentualnie dodam zdjęcia ;)

aadi12
aadi12

W sensie ze mam plik iso wrzucic na pendrive czy jakos sciagnac przez console proxmox

adminek153
adminek153 Moderator forum.lvlup.pro

Gotowe, powinno działać.

aadi12
aadi12

ok ubuntu zainstalowanie dzieki michal za wgranie teraz ustawic internet;p

Kazuma
Kazuma

Z tego co wiem to OBS wymaga GPU i tutaj nasuwa się moje pytanie: jak to wszystko Ci tutaj działa bez GPU? 😃

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Chyba prawie każdy procesor ma zintegrowana kartę graficzną 😛

Kazuma
Kazuma

No właśnie "prawie" dlatego wole zapytać zanim kupie VPS'a.

edit. Konfiguracja sprzętowa

CPU: Intel i7 4790K 4GHz

Tutaj jak widzę to te procesory maja zintegrowaną kartę, a więc już sobie chyba odpowiedziałem na pytanie. Nie zwróciłem dokładnie uwagi, a przeważnie na każdych hostingach są Xeony, a w nich raczej zintegrowanych kart nie ma.

RAM: 32GB 1333MHz Dysk: 240GB SSD Sieć: 1Gbps

LinGruby
LinGruby Pionier

@Kazuma

Każdy serwer na jakąś grafikę oto przykład jakieś Lenovo jeden z tańszych:

690x207

za dużo złomowałem swego czasu serwerów luzem jak i całych szaf z serwerami ;-)

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

OBS wymaga GPU jedynie dla samej części graficznej aplikacji, encodowanie odbywa się na CPU. VPS korzysta z zintegrowanej karty graficznej CPU :)

Toranktto
Toranktto

Timo:

encodowanie Że jak? 😂 Nie można po prostu "kodowanie"? To zbyt lamerskie? :D

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Nie jestem specjalistą w tłumaczeniu angielskich nazw na polskie, tłumacz sobie jak chcesz - ważne by było wiadomo, o co chodzi :)

Anno
Anno

Jakie są minimalne parametry ? Jakieś ss z zużycia procka itp ??

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Minimalne parametry zależą od szybkości wybranego encodera (haha, nie spolszczyłem :D ) oraz jakości obrazu - ja używałem VPSa KVM z pakietem 2GB RAM od lvlup i w 1080p i 10 klatkach (tak, da się tyle ustawić, bo w 30 to VPS wybucha 😈) i przy transmisji użycie CPU sięgało od 104 do 114 procent. Tak, to ponad wymiar ale Pan Michał się nie obraził ;) Przy 720p i 30 klatkach będzie koło 90% CPU. RAM oczywiście 70-90% ze względu na wersję Desktop.

Anno
Anno

A jak z prawami autorskimi ?? Jak bym np chciał zrobić Muzyke 24/7 ?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

To już w twojej kwestii jest co puszczasz. Generalnie zgodne z prawem jest jakbyś napisał własne piosenki i je puszczał - i to tyle. Plus biblioteka YouTuba, ale nikt tego nie słucha. Gdy nie dasz żadnego info o piosenkach to po prostu będziesz dostawał copyright warny, czasem copyright strike jak komuś się będzie chciało aż usuną kanał i wyciągną konsekwencje prawne :) Ja to rozwiązałem wstawiając linki do składanek w opisie i dodając formułkę: Fragmenty utworów należą do ich prawnych właścicieli i zostały wykorzystane wg prawa cytatu (art.29 ust.1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Czasem po prostu copyright warny przychodziły, ale one nic nie robią tylko informują. W najwyższym wypadku za copyright warny zablokują ci transmisję na 3 miesiace.

Anno
Anno

A jak z łączem ? Ile potrzeba na stremowanie w HD ?

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Łącze w VPSach wystarczy na 4K w 60 fps'ach XD W 1080p to max 6000 kbps a w 720p to max 4000 kbps ;)

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

@Anno Dokładnie, do streamu w 1080p i 30 klatkach wystarcza 3000 bitrate czyli 3 megabity uploadu. Dla twojej wiadomości - VPS KVM kiedy testowałem miał prawie 100 uploadu ;) Z większą mocą obliczeniową VPSa, mógłbyś, jak zaproponował @DBanaszewski , streamować 4k w 60 fps ;)

Szejkes
Szejkes

@Timo Witam, mógłbym prosić o jakiś kontakt prywatny, (E-Mail, Facebook) miałbym kilka pytań i może w późniejszym czasie jakąś współpracę.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Pewnie, wysyłam wiadomość na PW.

Mychu
Mychu

Troszke stary temat ale dlaczego komenda apt-get update && sudo apt-get install obs-studio mi nie dziala?

E-pg
E-pg

A dodałeś rezpozytoria? add-apt-repository ppa:obsproject/obs-studio @Mychu

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Przydałoby się to co ci się wyświetla, dodatkowo np na centosie nie ma takich komend.

Mychu
Mychu

Tak dodalem add-apt[...] Ale gdy proboje apt-get install obs-studio otrzymuje blad

"obs-studio : Depends: libfdk-aac0 (>= 0.1.1) but it is not installable E: Unable to correct problems, you have held broken packages." natomiast to gdy wpisuje apt-get update :

"E: Failed to fetch http://ppa.launchpad.net/kirillshkrogalev/ffmpeg-next/ubuntu/dists/xenial/main/binary-amd64/Packages 404 Not Found E: Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead."

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Poradnik będzie przebudowany. Chyba jest błąd z repozytorium obsa, sprawdzę, czy błąd stoi po stronie poradnika.

NitroFuN
NitroFuN

Ten sposób będzie działał na OpenVZ jak zainstaluje się środowisko graficzne? 😛

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Żadnego dockera tam nie ma, więc raczej się uda zainstalować - wirtualizacja tutaj chyba nie ma nic do rzeczy. Kwestią będzie natomiast wydajność.

ReiCooK
ReiCooK

Czekam na aktualizacje :#

kubus
kubus

Przecież działa, sam skorzystałem z tego tydzień temu.