Problem ze skonfigurowaniem internetu na ubuntu 16.04 desktop

Zombie
problem
Lajtu
Lajtu

Witam, chcąc zacząć prowadzić muzyczny stream 24/7 w serwisie YouTube wziąłem się za instalacje systemu Ubuntu 16.04 Desktop według poradnika @Timo . Wszystko szło dobrze, lecz mam problem ze skonfigurowaniem internetu na serwerze. Dodałem reguły z panelu do /etc/network/interfaces lecz gdy wpisuję komendę " ifup ens18 " wyskakuje mi: " Failed to bring up ens18 " System instalowałem według poradnika https://lvlup.rok.ovh/t/poradnik-instalacja-ubuntu-16-04-server-na-vps-kvm-konfiguracja-sieci-na-nowym-udev-duzo-obrazkow-dobrze-wyjasnione/806 Będę wdzięczny za każdą pomoc ;)

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Ten poradnik jest nieaktualny i miał powstać nowy.. miał ;) Wszystko powinno w sumie działać, a kwestia sieci to po prostu wielu osobom nie działa. Jeśli nie ens18, to eth0? Zobacz w proxmox jaką masz nazwę wirtualnej karty sieciowej i ją powpisuj do tych formułek w interfaces.

Lajtu
Lajtu

SHU_4rkrRd|690x172

Chodzi o to? Co dokładnie mam tam powpisywać ?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Spróbuj: vmbr0

Lajtu
Lajtu

Ok, mój błąd, przepisywałem te rekordy ręcznie gdyż nie umiałem skopiować tego do konsoli z proxmox i zamiast frazy "address" wpisałem "adress" Ale to nie koniec problemów. Po wpisaniu ifup ens18 wyskakuje mi: ifup: interface ens18 alredy configured Gdy wpisuję "ping lvlup.pro" aby sprawdzić czy internet działa wyskakuje mi: ping: unkown host lvlup.pro 😕

Jeszcze jedno, gdy wpisuję komendy: echo "nameserver 8.8.8.8" >> /etc/resolv.conf echo "nameserver 8.8.4.4" >> /etc/resolv.conf

To mam zostawić "nameserver" czy zamienić to na "ens18" lub na coś innego ?

Anno
Anno

nie normalnie wpisujesz nameserver 😃

Lajtu
Lajtu

Ok, w takim razie w tym błędu nie popełniłem :D W takim razie dlaczego internet mi nie działa :/ ?

Lajtu
Lajtu

Odświeżam. Ktoś coś może poradzi :/ ?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

A co dalej jest błąd? Próbowałeś użyć nazwy podanej wyżej przeze mnie?

Lajtu
Lajtu

Cannot find device: vmbr0 Failed to bring up: vmbr0

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Najpierw musisz dodać je tak jak dodawałeś ens18.

Lajtu
Lajtu

Wszystko dodane i po dodaniu wpisuję komendę ifup vmbr0 i wypluwa mi te komendy, prangę dodać iż po dodaniu ens18 i wpisaniu komendy ifup ens18 wszystko zaczęło niby działać i pisze " interface: ens18 is already configured" lecz internet nie działa.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

A w configu tym interfaces masz ustawione te rzeczy z localhostem? Jak ja konfigurowałem i nic nie działało, to ten loopback od localhosta dodałem i zaczął działać :O

Lajtu
Lajtu

Może załączę screenshota jak to u mnie wygląda w tym momencie 😄 SHU_3pMO23|630x335

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Czyli jak w tym momencie wszystko zamienisz na vmbr0 to dalej nie działa? Localhost jest :/ PS. Nie musisz gateway zakrywać ;)

Lajtu
Lajtu

Nawet jak zamienie wszystko na vmbr0 to nie działa, zakryłem tam gdzie widziałem cyferki na szybko na wszelki :D

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

No to już nie wiem. Pewnie jakiś mały głupi błąd, brakująca jedna linijka czy coś 😆 Więcej nie mam pomysłów

Lajtu
Lajtu

Okej :D Dzięki za chęci ;) Może znajdzie sie ktoś kto pomoże :D

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Timo:

vmbr0

Nein, od tego uciekać gdzie pieprz rośnie - to jest mostek pomiędzy maszyną matką, a VPSem.

Zazwyczaj nazwy kart sieciowych to eth0 i ens18 ;)

Lajtu
Lajtu

No to w takim razie mam to ens18, lecz i tak nie działa :D Wpisuję przykładowo ping lvlup.pro i wyskakuje unkown host :D

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Skoro ens18 już jest skonfigurowane, to próbowałeś reboot VPSa?

Lajtu
Lajtu

Właśnie wykonałem reboota i także nic nie dało :/

Lajtu
Lajtu

Odświeżam. Ktoś coś ? :D

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Z tego co pamiętam DNSy wpisane poprzez nameserver do /etc/resolv.conf znikają po restarcie. Aby temu zapobiec musisz zrobić następujące kroki - używam edytor tekstu vim:

  1. sudo vim /etc/resolvconf/resolv.conf.d/base
  2. Wklepujesz tam to:

nameserver 127.0.0.1
nameserver 213.186.33.99
search lvlup.pro
search lvlup.pro
  1. Zapisujesz klikając Esc i pisząc :wq
  2. sudo resolvconf -u

Wtedy DNSy są na "sztywno" ustawione i po reboocie nie uciekną ;)

PS: 213.186.33.99 - standardowe DNSy VPSa (OVH)

Lajtu
Lajtu

Zrobione tak jak napisałes, co dalej? Nadal nic nie działa :/

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Wpisz sudo cat /etc/resolv.conf i podaj wynik ;)

Lajtu
Lajtu

SHU_pGwa94|690x82

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Prawie dobrze 😕 Ucina Ci DNSy OVH - moim zdaniem ja bym wykonał reinstalację, a środowisko graficzme bym zainstalował ręcznie - mniej "pitolenia" się z konfiguracją itp.

Lajtu
Lajtu

Kurde, próbowałem zainstalować obs studio na środowisku gnome i wyświetlało mi, że nie wykrywa gpu ;/ Da rade jakoś na to poradzic?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

No bo na VPSach nie ma GPU, jest samo CPU. Instalując Desktopa zapewne system wykrywa GPU jako zintegrowane, a tu w ogóle nie wykryło (?)

anon82750602
anon82750602

Na VPS-ach jest emulowana podstawowa karta graficzna bez GPU.

Lajtu
Lajtu

Wogóle nie wykryło tak jakby. Przy próbie włączenia programu OBS Studio dostałem komunikat, że nie wykryto karty graficznej.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Komunikat, ale tylko informacyjny czy wyłącza ci OBSa? Jak informacyjny, to i tak encodowanie ustawiasz na CPU ;)

Lajtu
Lajtu

OBS nawet się nie włącza, poprostu jest komunikat i przycisk "OK" po kliknięciu komunikat znika i póżniej 0 reakcji :/

anon82750602
anon82750602

OBS wymaga GPU do skalowania i takich tam, bez tego to płynnie niepostreamujesz, najlepiej spróbuj gdzieś taniego dedyka (nawet po 30-50 zł + setup fee, możesz od kogoś odkupić) z integrated GPU załatwić.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Do zastosowania typu Stream Station z muzyką na YT KVMka wystarcza, a gdy jest odtwarzana sama muzyka i statyczny ekran to nie ma różnicy, czy jest 3 czy 7 fpsów. OBS na KVMce z Ubuntu Desktop korzysta z zintegrowanej karty z CPU i ustawione jest encodowanie również na procesor.

subquar
subquar

DBanaszewski:

nameserver 127.0.0.1 nameserver 213.186.33.99 search lvlup.pro search lvlup.pro

jesli niedziala trzeba wpisac na odwrot zamiast

nameserver 127.0.0.1 nameserver 213.186.33.99 search lvlup.pro search lvlup.pro

wpisac

nameserver 213.186.33.99 nameserver 127.0.0.1 search lvlup.pro search lvlup.pro

u mnie pomoglo i intenet dziala po restarcie

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Ale to i tak będzie działać?

456899387562393601|112x112

subquar
subquar

u mnie niezadzialalo, dopiero po wpisaniu na odwrot zadzialalo

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

obrazek|1280x720

Oczywiście tutaj pomijam fakt, że dany adres może nie istnieć na serwerach DNS, wtedy mamy kłopot. Tutaj kolejność nie gra roli 😛