Propozycja - VPSy z dyskami HDD

Rozwiązane
odrzucone, nagrodzone, oferta
Libter
Libter Developer

Niektóre zastosowania (np. przechowywanie kopii zapasowych) wymagają dużej ilości miejsca na dysku nawet kosztem jego prędkości, dlatego proponuję dodać nową ofertę VPSów OpenVZ działających na maszynach z dyskami HDD.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Jeśli chodzi o samo OpenVZ to bliżej jest jego wycofaniu niż wprowadzaniu nowych ofert.

OpenVZ 6 jest już przestarzałe a wersja 7 czyli Virtuozzo nie jest wspierana przez np. Proxmox i na obecną chwilę nic się nie zapowiada aby nowa wersja miała być użyta. Dla Proxmox 3.x z którego korzysta lvlup.pro dla węzłów OpenVZ kończy się wsparcie bezpieczeństwa w lutym 2017.

Jeśli zaś znajdą się chętni to nie będzie problemu ze stworzeniem oferty KVM z HDD.

Opcja 1 Najtańszy pakiet - 1GB RAM Cena zbliżona do KVM Game Pro 2GB czyli 29,90PLN brutto Przestrzeń dyskowa ok 400-500GB

Libter
Libter Developer

SystemZ:

Jeśli zaś znajdą się chętni to nie będzie problemu ze stworzeniem oferty KVM z HDD. Ilu mniej więcej chętnych powinno się znaleźć, aby oferta została utworzona?

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Jeśli chodzi o ten najmniejszy pakiet który opisałem to co najmniej 9 osób. Gdyby był ktoś chętny na większe to wtedy ze 3-4 starczą jak np. po 4GB RAM i 1600GB miejsca.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Generalnie osoby chętne na taki pakiet mogą wpisać się w tym wątku wraz z ilością miejsca jakiej potrzebują, przyspieszyło by to proces.

Libter
Libter Developer

Byłby chętny na opcję 1 lub mniejszą gdyby takowa powstała.

Proponuję poinformować o planowanej ofercie także na https://www.facebook.com/lvlup.pro/ i umożliwić wpisywanie się w komentarzach co jeszcze bardziej przyspieszy proces.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Mniejszy pakiet już w sumie ciężko zrobić 😛 Tak, z FB świetny pomysł, zaplanuje post w najbliższych dniach :slight_smile:

Edit Najbliższe dni okazały się miesiącem, no cóż 😦 Post pojawi się dziś o 16:30.

adwit3
adwit3

Mi by się przydał vps z około 200gb hdd, 1gb ram za poniżej 20zł, kiedyś był najtańszy vps za 15 zł i trochę mi tego brakuje 😕

k0l0r3k99
k0l0r3k99

Może coś tego typu? https://www.ovh.pl/cloud/storage/object-storage.xml Nie tyle, co VPS, ale coś typu OpenStack3 jak na OVH jest i może wersja jakaś łatwiejsza w obsłudze, np. zwykłe przez HTTP PUT/DELETE albo serwer FTP sam. No, dajcie np. serwer FTP z 200 GB i będzie można za pomocą curlftpfs podłączyć sobie. 😃

krfcm
krfcm Pionier

Jak dla mnie pomysł z serwerem ftp jest znacznie lepszy od VPS'a.

Libter
Libter Developer

k0l0r3k99:

No, dajcie np. serwer FTP z 200 GB i będzie można za pomocą curlftpfs podłączyć sobie. Zwykły serwer FTP nie daje takich możliwości jak VPS (chociażby możliwość wyciągnięcia kilku plików z dużego archiwum bez pobierania go na dysk).

krfcm:

Jak dla mnie pomysł z serwerem ftp jest znacznie lepszy od VPS'a. Raczej odwrotnie, nie widzę żadnej przewagi serwera FTP nad VPSem. W czym jest lepszy?

k0l0r3k99
k0l0r3k99

To może VPS np. z 200 GB z jednym shared CPU? Chodzi o to, aby takowy VPS był dedykowany pod backupy.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

k0l0r3k99:

Nie tyle, co VPS, ale coś typu OpenStack3

OpenStack to platforma usług, na dodatek kosztowna w utrzymaniu i generalnie spowodowałaby znaczy wzrost cen w lvlup.pro. Na obecną chwilę nie planuje wprowadzania jej.

krfcm:

Jak dla mnie pomysł z serwerem ftp jest znacznie lepszy od VPS'a.

Zależy dla kogo. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika. Jak ktoś chce sobie odpalić różnicowy backup przez rdiff-backup to totalnie odpada. VPS ma wszystko to co FTP plus znacznie więcej. Umożliwia przykładowo backupy typu pull które dają znacznie większą gwarancję bezpieczeństwa, nawet jeśli ktoś Ci się włamie na usługę której robisz kopie to nie powinien mieć możliwości wyczyszczenia backupów o ile zrobisz wszystko poprawnie.

Niewykluczone że konta FTP też się pojawią o ile uda się wprowadzić ofertę VPSów do backupa, generalnie w lvlup.pro nie ma teraz nic z HDD, 100% SSD a na tym nie da się backupować :D

k0l0r3k99:

To może VPS np. z 200 GB z jednym shared CPU? Chodzi o to, aby takowy VPS był dedykowany pod backupy.

Generalnie mniej więcej o tym jest ten wątek :slight_smile:

Co do samych VPSów pod backup. Zgubiłem swoje notatki odnośnie opcji 1 i nie wiem czy będę w stanie odtworzyć tą ofertę 😕 Podaję orientacyjne dwie nowe opcje. Może w międzyczasie uda mi się jeszcze coś wymyślić.

Są to VPSy KVM z gwarantowanym RAM i dyskiem. Odnośnie vCPU jeszcze nie zdecydowałem, ale może być podobnie jak teraz z KVM Game Pro. Transfer nielimitowany, przepustowość około 100Mbit.

Da się stworzyć większe pakiety, do 32GB RAM, wszystko rośnie proporcjonalnie.

Opcja 2

Prosto i tanio. Możliwe że w większych pakietach finalnie będzie o kilka GB więcej miejsca jeśli się uda.

RAMHDDCena brutto 2GB RAM100GB HDD21,90 PLN 4GB RAM200GB HDD43,90 PLN 6GB RAM300GB HDD65,90 PLN 8GB RAM400GB HDD87,90 PLN 10GB RAM500GB HDD109,90 PLN 12GB RAM600GB HDD131,90 PLN 14GB RAM700GB HDD153,90 PLN 16GB RAM800GB HDD175,90 PLN

Opcja 3

Wszystko większe, ceny też.

RAMHDDCena brutto 2GB RAM1400GB HDD68,90 PLN 4GB RAM2800GB HDD137,90 PLN 6GB RAM4200GB HDD205,90 PLN 8GB RAM5600GB HDD273,90 PLN 10GB RAM7000GB HDD342,90 PLN 12GB RAM8400GB HDD410,90 PLN 14GB RAM9800GB HDD479,90 PLN 16GB RAM11200GB HDD547,90 PLN

k0l0r3k99
k0l0r3k99

Komu na backupy tyle RAM? Można zrobić ofertę, w której użytkownik sam wybierze, ile chce RAM i jaki dysk HDD. Byłoby to korzystne dla użytkownika jak i dla hosta, user sam wybierze, ile potrzebuje, a host nie będzie miał np. 24 GB RAM allocated and not used. VPS z 2 GB RAM i 100 GB HDD bym się skusił, ale to na razie nie teraz, bo jeszcze serwera mojego nie mam otwartego nawet.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Zmniejszenie RAMu z 2GB do 1GB zmniejszy cenę o jakiś 1zł. Wydaje mi się że lepiej mieć 2x więcej RAMu.

Jeśli zabiorę 1GB RAM a zostawię cenę taką samą to czy ktoś poczuje się lepiej? Wątpię.

Co do samego używania pamieci RAM to sądzę że jak najbardziej jest to potrzebne. Dyski HDD są wolniejsze a RAM może robić jako bufor dzięki czemu szybkość VPS wzrasta. RAM jako cache do szybkiego odczytu również świetnie się spisuje zauważalnie przyspieszając np. przywracanie kopii. Dodatkowo jeśli chcesz używać skutecznej kompresji to również wymaga trochę RAMu. Umożliwia to również inne zastosowania niż backup czyniąc te pakiety bardziej uniwersalnymi.

anon82750602
anon82750602

Ja za opcja #1 :slight_smile:

koweq
koweq

Ja też za "jedynką"!

Libter
Libter Developer

@SystemZ Ilu chętnych potrzeba do utworzenia opcji 2 lub opcji 3? Czy byłaby możliwość utworzenia jednej z opcji w przypadku mniejszej liczby chętnych (przy założeniu, że więcej chętnych znajdzie się już po utworzeniu i ogłoszeniu takiej oferty)?

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Dla opcji 2 potrzeba "zebrać" 16GB RAM więc klienci mogą kupić przykładowo:

8 sztuk najniższego pakietu 2GB lub 4x 4GB lub 2x 8GB

Po zebraniu wpłat chętnych sądzę że taką usługę udałoby się uruchomić w 48h.

anon82750602
anon82750602

Na razie chyba mi 100 GB starczy ;p Jak będzie i będę miał kasę to zamówię...

LogiSV
LogiSV

Czyli VPS OPENVZ zostaje ? bardzo go potrzebuję

adminek153
adminek153 Moderator forum.lvlup.pro

@SystemZ wypowiadał się juz w tym temacie - tutaj:

SystemZ:

Jeśli chodzi o samo OpenVZ to bliżej jest jego wycofaniu niż wprowadzaniu nowych ofert.

OpenVZ 6 jest już przestarzałe a wersja 7 czyli Virtuozzo nie jest wspierana przez np. Proxmox i na obecną chwilę nic się nie zapowiada aby nowa wersja miała być użyta. Dla Proxmox 3.x z którego korzysta lvlup.pro dla węzłów OpenVZ kończy się wsparcie bezpieczeństwa w lutym 2017.

Obstawiam, że w razie wycofania pojawi się ciekawa alternatywa.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Do końca roku postaram się zmodyfikować serwery z OpenVZ tak aby nie używały Proxmoxa tylko bezpośrednio czystego OpenVZ co da wsparcie jeszcze do 2019 roku :slight_smile: Temat już obmyślany kilka razy więc o przyszłość serwerów OpenVZ nie ma się co martwić. 😃

TheEndi
TheEndi

Witam, Z tego co widzę temat jest już dość stary, ale nie ukrywam że także potrzebował bym troszkę więcej pamięci, nie liczę na TB, lecz na około 50-100GB, jestem fanem wirtualizacji OpenVZ, ponieważ jest ona budżetowa, i opłacalna dla mojego serwera Minecraft na modach. A nie ukrywam że kopie światów przynajmniej u mnie wymagają trochę miejsca. Ja przechowuję światy z 7 dni, a potem usuwam. Lecz jedna kopia waży około 5GB, a pojemność dyskowa serwera VPS OpenVZ 8GB RAM, wynosi 30GB, czyli zwyczajnie nie starcza. Ja jestem bardzo za wprowadzeniem oferty OpenVZ tak, by było około 50-100GB HDD/SSD, dużo wolałbym OpenVZ niż KVM, ponieważ KVM dla serwera który robię jest nieopłacalne. Będę wdzięczny za odpowiedź :slight_smile:

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Jak już wspomniałem wyżej, jeśli VPS z HDD to tylko KVM.

Nie planuję wprowadzenia OpenVZ z HDD gdyż trudniej jest przydzielać limity IO co mogłoby się skończyć totalną czkawką dla wszystkich na węźle z powodu jednej osoby która zajeżdzałaby dysk.

Jellly
Jellly

Wiem, że co nieco odkop, ale ja jestem chętny na opcję 2. Chciałbym w wakacje wystartować ze swoim serwerem, a przypadała by się jakaś przestrzeń do robienia backupów.

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

W razie czego, jest dostępna też usługa NFS :slight_smile: https://lvlup.rok.ovh/t/jak-skorzystac-z-udzialu-nfs-na-kopie-zapasowe/5198

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Po ponownym rozpatrzeniu oferty VPS z pojemniejszymi dyskami przy użyciu HDD np. z przeznaczeniem na backupy - obecnie nie planujemy jej wprowadzać i raczej nie zmienimy tego w najbliższej przyszłości (~2-3 lata).

Aby zachować jakość naszej oferty, zawężamy ofertę skierowaną głównie pod serwery gier do jak najmniejszej ilości pakietów i rodzaju sprzętu a także nie korzystamy z HDD dla VPS dla niezawodności i szybkości:

https://lvlup.rok.ovh/t/oferta-vps-lvlup-pro-2021/18112

Obecnie możemy być konkurencyjni tylko w przypadku takiej oferty pod serwery gier, wszystkie inne bardziej ogólne mogą nie wypadać tak korzystnie jakbym tego oczekiwał aby móc je wprowadzić.