Transparentność w lvlup.pro - publiczne statystyki działania firmy

LVL UP
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Tworząc hosting lvlup.pro chciałem zaoferować klientom coś innego, czego nie znajdą na rynku. Sądzę że udało mi się to już przynajmniej kilka razy w ofercie, jednak nie można zostawać w miejscu, trzeba się rozwijać.

Gdy zakładałem firmę widziałem że inne już istniejące są trochę jak zamknięty fort. Aby coś od nich wyciągnąć trzeba dużo starań i wysiłku a i tak często nie będzie to możliwe. Dużo rzeczy to tajemnica, korzystanie z zamkniętego oprogramowania jako podstawa działania i inne rzeczy. Może to kwestia tego że sporo firm nie działa na korzyść klienta lub ma coś do ukrycia? To już powinien ocenić każdy z was, to tylko moje odczucie.

Tak czy inaczej ja nie mam nic do ukrycia poza oczywistymi rzeczami typu autorskie przepisy na X oraz korenspondencja z klientami (prywatność jest istotna) i dlatego chcę udostępnić wszystkim stronę gdzie będą mogli na żywo zobaczyć jak funkcjonuje firma lvlup.pro.

Może to się przydać przed zakupem aby zdecydować czy parametry wam odpowiadają, może też się przydać już podczas korzystania z usług np. po napisaniu ticketa aby zobaczyć przeciętny czas odpowiedzi (taka opcja pojawi się już wkrótce). Fajnie jest też popatrzeć na magię cyfr i wykresy :slight_smile:

Przedstawiam testową wersję statystyk opartą o dashboard Grafana oraz lvlup.pro APIv3 https://stats.lvlup.pro

690x254

https://grafana.com/

Czekam na wasze propozycje jakie dane tam jeszcze dodać oraz czy w jakiś sposób zmienić styl wyświetlania już obecnych.

Dane są dostępne do wyciągnięcia dla wszystkich przez API v3, wkrótce opublikuję dokumentację co i jak. Dzięki temu jeśli ktos będzie miał taką potrzebę, może samemu hostować takie statystyki i np. przerobić wykresy tak jak mu to odpowiada.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Bardzo mi się podoba, wygląda świetnie i tak profesjonalnie :D :D :D Może by również dodać listę z ilością usług kupionych przez użytkowników, czyli ile łącznie jest danego dnia wykupionych usług, chyba że jest to tak jak napisałeś >SystemZ:

Dużo rzeczy to tajemnica Lecz również>SystemZ:

nie mam nic do ukrycia poza oczywistymi rzeczami :)

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

A może load serwerów? ;P

  • Łączne zużycie ramu
  • Łączne zużycie dysku
  • Łączne użycie sieci

myślę, że to mogłoby być fajne :>

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

W proxmox jest taka opcja, jak masz KVM to możesz klikając na "DATACENTER" popatrzeć na statystyki twojego węzła -> screen :)

koweq
koweq

W sumie fajna rzecz :)

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Nieznajomy11:

A może load serwerów? 😜

Łączne zużycie ramu Łączne zużycie dysku Łączne użycie sieci

myślę, że to mogłoby być fajne :>

Hmm na początek sądzę że sama ilość zasobów na sprzęcie by starczyła czyli llość CPU i RAM. Dość statyczne dane ale fajnie by to wyglądało.

Myślałem już nad zużyciem sieci, mógłbym dać uśrednioną wartość ze wszystkich węzłów. Dane odnośnie poszczególnych maszyn mogłyby tu wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo, przy agregacji sądzę że tu pole manewru się obniża. Przyznam że to trochę liczenia dla skryptu aby mógł połączyć dane ze wszystkich węzłów a aktualny VPS gdzie jest system monitoringu przestaje wyrabiać (jest poza lvlup.pro i to widać) i to mogłoby go nadmiernie obciążać, chyba czekają mnie upgrade'y zanim się zajmę tym wykresem.

Timo:

W proxmox jest taka opcja, jak masz KVM to możesz klikając na "DATACENTER" popatrzeć na statystyki twojego węzła -> screen :)

Umknął mi ten fakt. Tak czy inaczej to nawet lepiej że każdy widzi jak jest.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Wydzielono 1 post tworząc nowy wątek: Baza MySQL na w2.lvlup.pro

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Dokonałem pewnej modyfikacji, teraz dymek podąża za datą w każdym wykresie jednocześnie. Nie bardzo mam teraz jak zrobić screena jak to działa, zachęcam aby sprawdzić samemu :slight_smile:

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Spoiler dla leniwych: 690x307

koweq
koweq

będzie coś o uruchomionych aktualnie serwerach?

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Póki co nie decyduje się na publikowanie danych odnośnie działających usług.

Jeśli będzie to miało miejsce to później, póki co sam fakt udostępnienia obecnych danych jest już trochę ryzykowne i potrzebuję trochę czasu aby sprawdzić efekty tych działań.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Zmieniłem wczoraj metodę wczytywania się statystyk. Teraz są odczytywane bezpośrednio z API v3 poprzez przeglądarkę użytkownika. Powinno to zminimalizować ryzyko że ktoś inny wyczerpie dozwoloną ilość zapytań względem poprzedniego rozwiązania z proxy. Może nawet będzie działać minimalnie szybciej.

Pantoflarz
Pantoflarz

Ja nie chce nic mówić ale te statystyki chyba trochę koloryzują.

Mam ticketa bez odpowiedzi od ponad 6 dni a tu:

Tickets unanswered by staff for 48h+ : 0

Więc nie chce nic mówić ale coś chyba nie tegez 😛

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Jeśli ma 6 dni to pewnie jest już zamknięty, czyli statystyki pokazują poprawne dane. Wygląda na to że panel v2 niesłusznie zamknął ticket z powodu nieaktywności, przyjrzę się temu w kolejnych dniach.

Pantoflarz
Pantoflarz

Bardziej interesuje mnie pomoc w tym tickecie, bo wiesz czas leci, usługa opłacona a ja czekam i w sumie nie wiem na co XD

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Ok, już udało nam się załatwić sprawę w zgłoszeniu i zostało ono zamknięte.

Obecnie ciężko mi ustalić co się stało z tym zgłoszeniem że panel v2 nie poinformował mnie o nowych wiadomościach. Tak czy inaczej teraz dla pewności zgłoszenia są zamykane z powodu nieaktywności dopiero po 7 dniach zamiast jak było poprzednio 4 dniach.

Pantoflarz
Pantoflarz

Potwierdzam.

Ale wiesz, u Ciebie zamknięte a u mnie "Praca Obsługi" było cały czas :P

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Postaram się zwrócić szczególną uwagę aby panel v3 lepiej zarządzał ticketami.

Póki co zaktualizowałem statystyki, teraz wiadomości w ticketach podzielone są na klientów i obsługę. Usunąłem zsynchronizowany dymek gdyż na trochę słabszych urządzeniach potrafił zmulić całą stronę, zostawiłem zsynchronizowaną linię gdyż nie wpływa ona za bardzo na wydajność.

Dodałem też kilkusekundowy ogólny cache dla wszystkich metryk który pozwoli skrócić czas ładowania przy większej ilości osób przeglądających statystyki.

Mam też już prototyp średniego czasu odpowiedzi, muszę jeszcze zweryfikować czy daje poprawne dane.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Aktualizacja statystyk już jest :slight_smile:

Dzisiejsza nowość która powinna ucieszyć sporą ilość klientów to statystyki dostępności VPS https://stats.lvlup.pro/dashboard/db/lvlup-pro-service-availability

Wygląda to obecnie tak

690x412

Na górze pokazywana jest ilość dostępnych VPS dla danego pakietu od 0 do 5, jeśli VPSów jest więcej niż 5 to jest to pokazane nadal jako 5 wraz z zielonym kolorem tła.

Na dolnych widżetach mamy orientacyjny czas następnej dostawy wraz ze strefą czasową.

Orientacyjny czas dostawy jest wyliczany na podstawie VPSów które nie zostały opłacone a wkrótce zostaną usunięte i trafią ponownie do puli dostępych do zakupu. Oznacza to że gdy jeden z klientów przedłuży ważność swojego nieaktywnego VPS w ostatniej chwilii przed usunięciem go, ta wartość może ulec zmianie i nie być do końca precyzyjna lecz to nadal najbardziej precyzyjna jaką dysponuje automat i dlatego jest tam podawana.

W przypadku ręcznej interwencji obsługi np. dodania nowego pustego węzła lub optymalizacji rozmieszczenia VPSów, nowe serwery mogą być dodane szybciej niż wskazują na to statystyki.

Sądzę że w tym momencie jesteśmy w połowie drogi do optymalnego realizowana zamówień. Końcowo system zamówień zawsze będzie przyjmować zamówienia i je kolejkować więc takie informacje jak kiedy są dostępne usługi nie będą już wymagane lecz tylko pomocne.

Odnośnie średniego czasu odpowiedzi o którym wspominałem wcześniej to wygląda na to że działa poprawnie ale jeszcze nie do końca tak jakbym chciał gdyż uwzględnia tylko zamknięte zgłoszenia co wymusiłoby pokazywanie danych np. tych z poprzedniego miesiąca a chciałbym aby były na żywo. Z tego powodu to jeszcze musi poczekać aż przerobię kilka rzeczy.