WWW - Instalacja Apache, PHP i MySQL na VPS/DEDYKU

Zombie
vps, www, mysql, nieaktualny, apache2
adminek153
adminek153 Moderator forum.lvlup.pro

Aktualny poradnik

https://lvlup.rok.ovh/t/instalacja-apache2-php-mariadb-mysql-phpmyadmin-oraz-ssl-na-ubuntu-i-debianie/15443

1. Instalacja

Krok 1. Update & Upgrade

apt-get update apt-get upgrade

Krok 2. Instalacja Apache2, PHP i MySQL

apt-get install software-properties-common add-apt-repository ppa:ondrej/php apt-get update apt-get install apache2 php7.2 mysql-server

Krok 3. Instalacja phpMyAdmin

apt-get install phpmyadmin ln -s /etc/phpmyadmin/apache.conf /etc/apache2/conf.d/phpmyadmin.conf

  1. Otrzymamy taki wynik: 690x288 Wybieramy apache2
  2. Będziemy pytani (tak jak wcześniej) o hasła, należy uzupełnić wszystko :)

Krok 4. Instalacja dodatkowych modułów

apt-get install php-mysql apt-get install php-mcrypt apt-get install php-gd apt-get install php-cli apt-get install php-curl apt-get install php-enchant apt-get install libapache2-mod-php

Krok 5. Restart serwera apache2

/etc/init.d/apache2 restart

Gotowe

2. Testowanie

  1. Aby przetestować serwer apache wystarczy wejść po przez przeglądarkę na IP naszego serwera. Jeśli otrzymamy taki wynik oznacza to, że apache2 funkcjonuje poprawnie:419x500

  2. Aby przetestować MySQL należy wpisać mysql -u root -p . Po tej czynności powinniśmy otrzymać taki wynik:

Type 'help;' or '\h' for help. Type '\c' to clear the buffer.
    mysql> show databases;
    +--------------------+
    | Database           |
    +--------------------+
    | information_schema |
    | mysql              |
    +--------------------+
    2 rows in set (0.00 sec)
    mysql>
  1. Aby przetestować phpMyAdmin otwieramy przeglądarkę i wpisujemy nasze.ip/phpmyadmin. Powinien ukazać się panel logowania do programu. Jako login używamy:root. Hasło założyliśmy przez kreator w momencie instalacji MySQL.

Po wejściu na /phpmyadmin nie działa strona i wyskakuje informacja z zrzutu ekranu poniżej?

https://i.tipr.pl/e1gu5o.png Wpisz komendę ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/www/html/phpmyadmin, aby przenieść do plików strony.

Od @Timo

Działa Ci strona phpmyadmina, ale masz błąd jak na zrzucie poniżej?

https://i.tipr.pl/2c0pm9.png

Wpisz sudo apt update - aby zaktualizować system, a następnie sudo apt-get install php7.x-mbstring - aby zainstalować mbstring. W miejscu x wstawiamy wersję php np. w aktualnym przypadku będzie to 7.3, więc komenda będzie wyglądać w ten sposób sudo apt-get install php7.3-mbstring na koniec sudo service apache2 restart żeby zrestartować apache2.

Od @eSuu

Pozdrawiam i powodzenia :slight_smile: Jeśli widzisz gdzieś jakiś błąd - daj mi znać.

koweq
koweq

Napewno mi sie przyda :)

Kukubaczek
Kukubaczek

Phpmyadmin dodaj ;)

LinGruby
LinGruby Pionier

adminek153:

  1. Testowanie

Aby przetestować serwer apache wystarczy wejść po przez przeglądarkę na IP naszego serwera. Jeśli otrzymamy taki wynik oznacza to, że apache2 funkcjonuje poprawnie:

A jak u mnie jest coś takiego jak w linku http://164.132.112.11/ to znaczy że działa 😎

adminek153
adminek153 Moderator forum.lvlup.pro

No działa :slight_smile:

Ja pokazałem domyślną stronę.

@Kukubaczek jaka wiedza z phpMyAdmin brakuje?

Kukubaczek
Kukubaczek

PHPmyadmin instaluje się jedną komendą? Dziwne, wydawało mi się, że trzeba grzebać w konfiguracji Apache, aby działało poprawnie. Jeżeli faktycznie to działa to przepraszam za zamieszanie :/

adminek153
adminek153 Moderator forum.lvlup.pro

Tak. Trzeba w konfiguracji serwera (domyślnie /etc/apache2/apache2.conf) dopisać linię: Include /etc/phpmyadmin/apache.conf

Karolek
Karolek

Brak info jak na jednej instalacji apache obsługiwać więcej niż 1 domenę. Jak pojawi się info o tym opisane w miarę logiczny sposób to dam lajka! :slight_smile:

adminek153
adminek153 Moderator forum.lvlup.pro

Jest ładnie opisany poradnik dotyczący VirtualHost i tworzeniu więcej niż jednej domeny na jednym serwerze, łap: https://lvlup.rok.ovh/t/poradnik-apache-virtualhost/252 :slight_smile:

koweq
koweq

Mnie się udało złapać, zobaczymy jak @Karolek

tomasz123
tomasz123

dziekuje :)

adminek153
adminek153 Moderator forum.lvlup.pro

Nie ma za co :)

Orjent1337
Orjent1337

434x144 Ktoś wie co jest nie tak ;/

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Wpisz w terminalu: [code]ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/www/phpmyadmin[/code] Lub jeśli twoja ścieżka do strony to nie /var/www/html [code]ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/www/html/phpmyadmin[/code] W innym przypadku po prostu wstaw własną :)

Orjent1337
Orjent1337

Dobra dzięki, ogólnie pomogło po prostu wpisanie tego w folderze :)

LeoPL
LeoPL

Dzieki za poradnik :D Dzięki niemu mogłem postawić forum na VPS :D

MartwaStopa
MartwaStopa

apt-get install phpmyadmin ln -s /etc/phpmyadmin/apache.conf /etc/apache2/conf.d/phpmyadmin.conf

posiadam debiana wlepiam to razem i tylek ..

wywala ABORT!!!

WACLAW
WACLAW

apt-get install apache2 php5 mysql-server Nie znajduje mi php5 niby i nic sie nie instaluje.

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

php5 jest przestarzałą wersją php i nie znajduje się już w repozytorium standardowym. spróbuj wpisać php lub php7.2, pobierze Ci się nowsza wersja php, szybsza i bezpieczniejsza.

WACLAW
WACLAW

Jakis blad z instalacja phpmyadmin ta komenda wgl nie dziala.

WACLAW
WACLAW

adminek153:

ln -s /etc/phpmyadmin/apache.conf /etc/apache2/conf.d/phpmyadmin.conf

Ta komenda dokladniej

WACLAW
WACLAW

E: jednak byko dobrze ale strona do phpmyadmjn dalej nie dziala, co zrobic?

LinGruby
LinGruby Pionier

WACLAW:

ale strona do phpmyadmjn dalej nie dziala, co zrobic?

a otworzyłeś ją na świat??? ( czyli musisz mieć dostęp z poza localhosta )

Ewald
Ewald

Przyda się :slight_smile: Świetny poradnik!

WACLAW
WACLAW

@LinGruby Mozesz jasniej, jestem nowy na linuxie, wytlumaczysz co potrzeba?

LinGruby
LinGruby Pionier

WACLAW:

wytlumaczysz co potrzeba

nic nie potrzeba ;-) ( chodziło mi o to czy masz dostęp do bazy z poziomu serwera vps, jak tak musisz mieć jeszcze dostęp przez http://ipserwera/phpmyadmin/index.php ot wszystko ) dlatego się pytałem czy masz otwartą na świat ;-)


sprawdź co masz w phpMyAdmin.conf jeśli to:

Alias /phpMyAdmin /usr/share/phpMyAdmin
Alias /phpmyadmin /usr/share/phpMyAdmin

   order deny,allow
   deny from all
   allow from 127.0.0.1 

to allow from 127.0.0.1 zmień na IP z którego wchodzisz lub na allow from all wtedy dostęp ze wszystkiego

ot wszystko :-D

WACLAW
WACLAW

Już naprawiłem, ale dzięki za odpisanie :D

LinGruby
LinGruby Pionier

WACLAW:

Już naprawiłem

no to by wypadało opisać jak etc. itp. ;-)

WACLAW
WACLAW

Takie zamieszanie, że nawet nie pamiętam, raz reinstalowalem vps, bralem cos z 1 i 2 poradnika i jakoś wyszło, naprawde nie wytłumaczę tego 😂

Glenor
Glenor

http://prntscr.com/jjo27w Wie ktoś jak naprawić ???

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Prawdopodobnie pomoże:

ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/www/html/phpmyadmin
anon13729701
anon13729701

ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/www/phpmyadmin albo ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/www/html/phpmyadmin

Glenor
Glenor

Dobra a wiesz jak zainstalowac to php 7.2

AidisProPlayer
AidisProPlayer

Debian:

sudo apt-get install apt-transport-https lsb-release ca-certificates sudo wget -O /etc/apt/trusted.gpg.d/php.gpg https://packages.sury.org/php/apt.gpg echo "deb https://packages.sury.org/php/ $(lsb_release -sc) main" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/php.list sudo apt-get update sudo apt-get install php7.2-cli

Ubuntu

sudo add-apt-repository ppa:ondrej/php sudo apt-get update sudo apt-get install php7.2-cli

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

Wydzielono 1 post tworząc nowy wątek: Witryna jest nieosiągalna po instalacji php

PaJaC
PaJaC

A można prosic o latwiejsze wytlumaczenie ? bo komendy nie chca mi wejsc. Najlepiej krok po kroku

Moze ktos zaktualizowac post?

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

Jaki masz system operacyjny, jakie błędy się pojawiają?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

PaJaC:

Moze ktos zaktualizowac post?

Post jest aktualny

PaJaC
PaJaC

root@vpsxxxx8:# apt-get install apache2 php7.2 mysql-server E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11: Resource temporarily unavailable) E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it? root@vpsxxxxx8:#

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

PaJaC:

E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11: Resource temporarily unavailable) E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?

Prawdopodobnie coś się instaluje lub coś używa pakietu dpkg - sprawdź np. w htopie czy nie masz uruchomionego apta lub dpkga.

PaJaC
PaJaC

hehehe root@vpsxxxx8:~# apt-get install -y htop E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11: Resource temporarily unavailable) E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?

Czy przyczyna moze byc uruchomiony ts3?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Nie nie, użyj samego htop lub top. Top masz już zainstalowany.

PaJaC
PaJaC

te wszystkie logi wstawic?

PaJaC
PaJaC

PID USER PR NI VIRT RES SHR S %CPU %MEM TIME+ COMMAND 13692 root 20 0 696352 30500 11108 S 1.0 1.5 774:32.54 ts3server 1 root 20 0 204476 6948 5412 S 0.0 0.3 1:25.52 systemd 2 root 20 0 0 0 0 S 0.0 0.0 0:00.01 kthreadd 3 root 20 0 0 0 0 S 0.0 0.0 0:26.06 ksoftirqd/0 5 root 0 -20 0 0 0 S 0.0 0.0 0:00.00 kworker/0:0H 7 root 20 0 0 0 0 S 0.0 0.0 1:03.48 rcu_sched 8 root 20 0 0 0 0 S 0.0 0.0 0:00.00 rcu_bh 9 root rt 0 0 0 0 S 0.0 0.0 0:00.00 migration/0 10 root 0 -20 0 0 0 S 0.0 0.0 0:00.00 lru-add-dra+ 11 root rt 0 0 0 0 S 0.0 0.0 0:25.48 watchdog/0 12 root 20 0 0 0 0 S 0.0 0.0 0:00.00 cpuhp/0 13 root 20 0 0 0 0 S 0.0 0.0 0:00.00 kdevtmpfs 14 root 0 -20 0 0 0 S 0.0 0.0 0:00.00 netns 15 root 20 0 0 0 0 S 0.0 0.0 0:09.86 khungtaskd 16 root 20 0 0 0 0 S 0.0 0.0 0:00.00 oom_reaper 17 root 0 -20 0 0 0 S 0.0 0.0 0:00.00 writeback 18 root 20 0 0 0 0 S 0.0 0.0 0:00.00 kcompactd0

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Próbowałeś na przykład restartu VPSa?

PaJaC
PaJaC

sprobowalbym ale nie mam ustawionego autostartu na ts3

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

O kurczę, w takim razie będziesz go musiał włączyć ponownie, zaraz po restarcie :(

PaJaC
PaJaC

dobra zaraz ogarne

PaJaC
PaJaC

root@xxxxx:~# apt-get install apache2 php7.2 mysql-server Reading package lists... Done Building dependency tree Reading state information... Done E: Unable to locate package apache2 E: Unable to locate package php7.2 E: Couldn't find any package by regex 'php7.2' E: Unable to locate package mysql-server

kubus
kubus

Apt update

PaJaC
PaJaC

zaktualizowanie debiana nic nie pomoglo

Nikox
Nikox

zamiast php7.2 wpisz php5, może pomoże ;p apt-get install apache2 php5 mysql-server

PaJaC
PaJaC

smiga narazie

Nikox
Nikox

Czyli problemem był za stary system operacyjny. Jaki posiadasz system? Debian 7?

PaJaC
PaJaC

root@xxxxx:~# apt-get install php-mysql Reading package lists... Done Building dependency tree Reading state information... Done E: Unable to locate package php-mysql

SYSTEM: Debian 9 (Stretch)

Nikox
Nikox

Spróbuj nie wykonywać przedostatniego kroku. Czyli: apt-get install php-mysql apt-get install php-mcrypt apt-get install php-gd apt-get install php-cli apt-get install php-curl apt-get install php-enchant apt-get install libapache2-mod-php U mnie bez tego wszystko śmiga :D

PaJaC
PaJaC

Not Found The requested URL /phpmyadmin was not found on this server.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

sudo ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/www/

PaJaC
PaJaC

jak wyjsc z mysql?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

quit; lub ctrl+d

PaJaC
PaJaC

root@xxxxx:~# sudo ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/www/ sudo: unable to resolve host rescue-pro

PaJaC
PaJaC

tak wiem, jestem problematyczny :D

Infinity
Infinity

po uj uzywasz sudo bedac na roocie? nie do tego sluzy.

Czy twój system jest przynajmniej aktualny? apt-get update & apt-get dist-upgrade

php5 to przeżytek, mająć deb9 to przynajmniej 7.0 powinieneś używać.

PaJaC
PaJaC

mozna po prostu php my admin i php 7.2 przezucic gdzies docelowo przez ftp?

Infinity
Infinity

Nie wiem o czym mówisz i co chcesz osiągnąć. Instalacja phpmyadmina i najnowszego php to robota na max 5-10 minut przy uzywaniu najnowszego systemu.

Aczkolwiek ten poradnik nie jest do końca poprawny moim zdaniem. Nie jestem pewny, czy PHP 7.0-7.2 jest standardowo na repozytoriach systemu i nie trzeba dodawać dodatkowych. Jeśli jest, to poprawny jak najbardziej.

W odmętach internetów jest pełno poradników. Ja z nich korzystałem, problemów nie mam.

PaJaC
PaJaC

wpisuje ip/phpmyadmin i not found

eSuu
eSuu

Rozwiązanie to, ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/www/html/phpmyadmin i wtedy wejdź na ip-swojego-vps/phpmyadmin

PaJaC
PaJaC

@eSuu pomogl mi, Komenda ktora pomogla: ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/www/html/phpmyadmin

PaJaC
PaJaC

a jak zaktualizowac wersje php?

Bonn333
Bonn333

Aktualizacje/instalacje innej wersji php można zrobić na wiele sposobów - najprościej w twoim wypadku będzie to dodanie repozytorium trzeciej osoby z prekompilowanym PHP. Jeżeli używasz debiana, możesz dodać następujące repozytorium za pomocą edycji pliku sources.list. Uruchom jakiś edytor np. nano: sudo nano /etc/apt/sources.list

Dodaj pod spodem wszystkiego linijkę deb https://packages.sury.org/php/ stretch main

Zapisz za pomocą ctrl + o, enter, wyjdź z edytora - ctrl + x Po czym wykonujesz sudo apt-get update

Chcesz zainstalować chyba wersję PHP 7.2 z komponentami. No to lecimy: sudo apt-get install php7.2

Chcesz, żeby domyślnie po wpisaniu komendy PHP było PHP 7.2 update-alternatives --set php /usr/bin/php7.2

Używasz chyba apacha. To w takim razie: sudo a2enmod php7.2 sudo service apache2 restart Wrzuć sobie plik z zawartością phpinfo() i zweryfikuj, czy masz poprawną wersję.

PaJaC
PaJaC

dzieki

PaJaC
PaJaC

root@xxxxx:~# sudo apt-get update sudo: unable to resolve host rescue-pro E: The method driver /usr/lib/apt/methods/https could not be found. N: Is the package apt-transport-https installed?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Odpaliłeś VPSa w trybie rescue podczas bootowania?

PaJaC
PaJaC

Boot RESCUE

PaJaC
PaJaC

chcialem zaktualizowac, poniewaz nie widze listy pluginow w mybb a napewno mam ja dobrze przezucone

kjakkonrad
kjakkonrad

adminek153:

/etc/init.d/apache2 restart

kocham cie człowieku męczyłem sie z tym bo cały czas miałem ln: failed to create symbolic link '/etc/apache2/conf.d/phpmyadmin.conf': No such file or directory

brunoww22
brunoww22 Pionier

Po wpisaniu wyżej wymienionych komend dalej mam ten problem.

image|504x93

Kiedy wpisuje sudo service apache2 restart
zeby zresetowac apache to wyskakuje mi sudo: unable to resolve host vps7520

Arifeek
Arifeek

u mnie też to ciagle jest ktoś pomoże??

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

brunoww22:

unable to resolve host vps7520

Pewnie zepsute /etc/hosts.

sudo echo -e "\n127.0.0.1 vps7250" >> /etc/hosts
brunoww22
brunoww22 Pionier

Dzięki

p3trus
p3trus

Hej mam problem podczas konfiguracji phpmyadmin

mysql: [Warning] mysql: Empty value for 'port' specified. Will throw an error in future versions │ ERROR 2002 (HY000): Can't connect to local MySQL server through socket

co z tym zrobić?

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

To nie jest błąd związany z phpMyAdmin, tylko MySQL. Edytowałeś jakieś pliki konfiguracyjne z /etc/mysql? Jeśli tak, to zweryfikuj /etc/mysql/mysql.conf.d/mysqld.cnf.

p3trus
p3trus

zainstalowałem jeszcze raz myslq-server i działa już, dzięki za odpowiedź

Pchela
Pchela

Mam taki błąd pomoże ktoś? kurwa%20dramat|690x57

liamdj23
liamdj23

Tak pomoże, ale wyszukiwarka na forum ;) https://lvlup.rok.ovh/t/phpmyadmin-problem/10934

anon50782353
anon50782353

Udalo sie za pierwszym razem ;)

Dudix
Dudix

co jezeli zapomnialem hasla do mysql (slaba pamiec) XD

Kaczuc
Kaczuc

To powinno pomóc

update user set password=PASSWORD('your_new_password') where User='user';
bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

Chciałem Ci odpisać tutaj, ale uznałem, że lepiej jak po prostu napiszę poradnik na forum, może Ci pomóc :) https://lvlup.rok.ovh/t/reset-hasla-mysql-na-serwerze-vps/12594?u=bopke

@Kaczuc Jeżeli nie może się zalogować to tym bardziej nie może wykonać zapytania :P

Breathtake
Breathtake

kurwa%20dramat|690x57 Po wykonaniu kroków

sudo apt update - aby zaktualizować system, a następnie sudo apt-get install php7.x-mbstring - aby zainstalować mbstring . W miejscu x wstawiamy wersję php np. w aktualnym przypadku będzie to 7.3 , więc komenda będzie wyglądać w ten sposób sudo apt-get install php7.3-mbstring na koniec sudo service apache2 restart żeby zrestartować apache2.

Wciąż mam problemy:

root@vps9849:~# udo apt-get install php7.3-mbstring Error: 0: couldn't open source file php7.3-mbstring: No such file or directory

Kaczuc
Kaczuc

Zrób update: apt-get update i zainstaluj apt-get install php7.2-mbstring

Pyrek24
Pyrek24

Mam problem z Bazą danych. Jak to naprawić szukałem po forach i nic, system Debian 10 image|608x110

Kiotrak
Kiotrak

Najlepiej zainstaluj Apache, PHP i MySQL jeszcze raz.

mcheir
mcheir

Za drugim razem poradnik dał radę. Nie wiem dlaczego, może coś pominęłam. Apache2 działa, mogę zalogować się na phpmyadmin, ALE jak wpisuję w konsoli mysql to wyskakuje: mysqladmin: connect to server at 'localhost' failed error: 'Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO)' Chciałabym zmienić hasło, ale konsola wyrzuca, że nie mam uprawnień. Robię wszystko na root. Aha, robię takie rzeczy pierwszy raz, proszę o wyrozumiałość 😊

KrEdEnS
KrEdEnS Moderator Freebies

@mcheir mysql -u root -p

mcheir
mcheir

Dokładnie 😀 głupi błąd. Będę wiedziała. Dzięki.

mcheir
mcheir

Kolejny problem ERROR 2002 (HY000): Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) Nie. Mogę też zalogować się do phpmyadmin. Nagle się wysypało. Restartowałam vps.

TG_Pjoter
TG_Pjoter

image|415x152

Co z tym mogę zrobić??

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Zależy jaki efekt chcesz osiągnąć. Wrzuciłeś coś do katalogu strony?

mcheir
mcheir

Popycham do przodu różne rzeczy, idzie ciężko. Stanęło na tym

Brak rozszerzenia mysqli . Proszę sprawdzić konfigurację PHP.

Zwiedzałam różne strony, nie umiem sobie poradzić z tym. Utknęłam w tym punkcie. Nie mogę wejść do phpmyadmin.

EDIT

Dziwne rzeczy. Mogę wejść i zalogować się do phpmyadmin tylko przez mój_adres/phpmyadmin, ale po wejściu na ip_serwera/phpmyadmin wyrzuca komendę

Brak rozszerzenia mysqli . Proszę sprawdzić konfigurację PHP.

Czy ktoś wie co z tym zrobić? Domenę mam na ovh

onietoja
onietoja

Siemanko, przy instalacji mam taki o to problem image|431x129

Uzywałem tego poradnika co jest w wątku, ale wychodzi takie coś. Co mogę na to zaradzić? (ta komenda: ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/www/html/phpmyadmin)

image|690x236

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Chyba odwrotnie podałeś lokalizacje w komendzie ls.

onietoja
onietoja

juz nie wazne xD dzieki za pomoc, literowka byla. Troche sie pospieszylem z pytaniem

onietoja
onietoja

kolejny problem, tym razem brak rozszerzenia mbstring. Co z tym zrobic?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro
Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Timo:

Chyba odwrotnie podałeś lokalizacje w komendzie ls .

Nie, to miała być po prostu inna komenda: ln.