Zmiany w regulaminie forum i kategoriach 2021.02

LVL UP - forum
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Zmiana regulaminu - rynek

Usuwamy kategorię #rynek i dotyczące jej zapisy w regulaminie. Dodajemy zakaz tworzenia postów o charakterze ogłoszeń. Przy okazji tych zmian regulamin forum jest teraz zauważalnie krótszy.

Była to najbardziej problematyczna kategoria zarówno dla administracji jak i moderacji. Wymagała też najwięcej nakładów czasu jak i pracy administracji które planujemy przeznaczyć na inne cele np. szybsze odpowiedzi na zgłoszenia czy rozwój przyszłej oferty lvlup.pro poza VPSami. Po różnych próbach "ugryzenia" tej kategorii po wątpliwościach użytkowników np.

https://lvlup.rok.ovh/t/przeregulowany-dzial-rynek-paragraf-22/16534

https://lvlup.rok.ovh/t/edycja-tematu-w-dziale-rynek/12613

doszliśmy do wniosku, że ostatecznie nie jesteśmy serwisem ogłoszeniowym i nie powinniśmy się tym zajmować. Ogłoszenia zostawiamy serwisom które się w nich specjalizują.

PW od TL1

Przywracamy wysyłanie wiadomości prywatnych od poziomu zaufania TL1.

Projekty użytkowników jako główna kategoria

Zawsze z chęcią patrzymy na nowe projekty użytkowników naszego forum. Dzięki forum projekty mogą łatwo uzyskać swoich pierwszych własnych użytkowników/graczy a także dostać feedback :slight_smile: Sądzimy, że wymaga to większej ekspozycji niż dotychczas więc z subkategorii #off-topic:projekty-uzytkownikow stają się kategorią.

Nowa kategoria Freebies

Na bazie popularnych wątków o badge'ach do TS oraz wątku z darmowymi grami

https://lvlup.rok.ovh/t/gry-do-zgarniecia-za-darmo/853

Tworzymy kategorię freebies z wyznaczonymi wątkami gdzie można wrzucać swoje ograniczone czasowo darmowe okazje na cyfrowe przedmioty. Aby utrzymać porządek, użytkownicy mogą tylko dodawać nowe odpowiedzi do już istniejących wątków.

Przy okazji tej nowej kategorii, testujemy nową inicjatywę - moderatora działu. @KrEdEnS obejmie opieką wątek o badge'ach TeamSpeak a @riko.dev zatroszczy się o wątek z darmowymi grami w ekspresowym tempie dzięki dostępowi do API naszego forum.

Zamknięcie kategorii offtopic

Offtopic czyli w zasadzie kategoria bez kategorii.

Podobnie jak z rynkiem, próbowaliśmy sporo czasu wymyślić jakieś zmiany aby ta kategoria nabrała sensu jednak bez skutku. Przykładowy dylemat:

Gdy dyskusja w wątku w kategorii offtopic jest offtopic to czy znaczy, że jest zgodna z tematem? :thinking:

Zamiast ciągłych dylematów i poświęcania czasu na dość niszową kategorię, postanowiliśmy więc ją całkowicie zamknąć po ekstrakcji tego co było w niej jasno podzielone i wystarczająco popularne czyli freebies i projekty użytkowników.

Obecnie nie można tworzyć już nowych wątków i odpowiedzi w tej kategorii. W przyszłości pozamykamy obecne tam wątki oraz poprzenosimy je do innych kategorii lub zutylizujemy w #zombie. Prawdopodobnie w marcu

Podsumowanie zmian

Od startu forum minęło już kilka lat. Na samym początku startowaliśmy z duża ilością kategorii jako forum wielotematyczne. Z każdym miesiącem eksperymentowaliśmy czy z samym Discourse czy działami nie do końca wiedząc jaki będzie wynik.

Od pewnego czasu usuwamy elementy które są problematyczne czy też mało popularne. Dziś mogę powiedzieć, że forum osiągnęło status "stable" i nie wymaga zbyt dużych zmian w perspektywie ok. roku. Nadal będziemy wprowadzać małe zmiany jednak przejście z modelu kategorii gdzie offtopic był uniwersalną kategorią na tylko wyznaczone wcześniej kategorie czyli coś w rodzaju whitelisty, wygląda na brakujący element którego szukaliśmy :slight_smile:

Kiedy?

Zmiany już weszły w życie

artur9010
artur9010

SystemZ:

Usuwamy kategorię #rynek

Kurs wplnów: stonks :kappa:

chix
chix

dobrze że kupiłem wplny zanim serwery spowrotem były dostępne :slight_smile:

Libter
Libter Developer

Sprzeciwiam się wykorzystywaniu moich nierozpatrzonych tematów dotyczących działu #rynek z ubiegłych dwóch lat jako argumentacji za zamknięciem tego działu - te tematy służyły naprawieniu określonych problemów, a nie ich usunięciu. Jeśli natomiast ogłoszenia pozostawiane są serwisom, które się w nich specjalizują to proponuję podlinkowanie takiego serwisu, aby użytkownicy wiedzieli gdzie mogą szukać ofert związanych z LVL UP ;)

Rozumiem że z biznesowego punktu widzenia utrzymywanie określonych kategorii jest nieopłacalne, jednak w teorii fora i inne społeczności internetowe zawsze były prowadzone z powodów innych niż biznesowe więc może nie warto skupiać się tylko na tym.

BrixNW
BrixNW

Zmiany jak najbardziej na plus!

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Libter:

Sprzeciwiam się wykorzystywaniu moich nierozpatrzonych tematów dotyczących działu #rynek z ubiegłych dwóch lat jako argumentacji za zamknięciem tego działu - te tematy służyły naprawieniu określonych problemów, a nie ich usunięciu.

W jednej kwestii muszę przyznać rację. Powinniśmy najpierw odpisać w poszczególnych wątkach, dopiero zamieścić ten. Są to dla nas spore zmiany i nie dochowaliśmy kolejności tak jak powinniśmy.

Tak czy inaczej mieliśmy w planach odpisać dziś na tamte dwa wątki i to zrobiliśmy. W dużym skrócie, usunęliśmy po prostu źródło problemów.

Libter:

Jeśli natomiast ogłoszenia pozostawiane są serwisom, które się w nich specjalizują to proponuję podlinkowanie takiego serwisu, aby użytkownicy wiedzieli gdzie mogą szukać ofert związanych z LVL UP

Z pewnością każdy użytkownik zna jakiś serwis ogłoszeniowy W razie czego mamy też kategorię #projekty-uzytkownikow w którym można zamieszczać linki do swoich projektów. Odblokowaliśmy też prywatne wiadomości dla osób z TL1 co ułatwi nawiązywanie kontaktu ze świeższymi użytkownikami.

Libter:

Rozumiem że z biznesowego punktu widzenia utrzymywanie określonych kategorii jest nieopłacalne, jednak w teorii fora i inne społeczności internetowe zawsze były prowadzone z powodów innych niż biznesowe więc może nie warto skupiać się tylko na tym.

W praktyce forum lvlup.pro nie istniałoby bez firmy lvlup.pro więc są to naczynia połączone.

Rynek był udogodnieniem dla użytkowników którego nie jesteśmy już w stanie dłużej utrzymywać i dlatego z niego zrezygnowaliśmy. Czas administracji nie jest z gumy :frowning_face:

Nie przyszło nam to łatwo, jak sam zauważyłeś trochę to trwało ale musieliśmy to zrobić aby szybciej rozwijać nasze produkty. Wydaje mi się, że w dłuższej perspektywie (około 2 lat) wszyscy nasi klienci zyskają. Czas pokaże, każdy może zerknąć co planujemy na ten rok, przyszły będzie bardziej rewolucyjny.

https://lvlup.rok.ovh/t/plany-lvlup-pro-na-2021/17706

Może na początku aspirowaliśmy do dużego forum wielotematycznego ale rozstało to zweryfikowane przez kilka lat. Raz że to nie zadziała w naszym przypadku, dwa nie za bardzo potrafimy to zrobić, trzy globalne trendy to utrudniają.

Z moich obserwacji, spora grupa dotychczasowych osób odpłynęła z rozproszonych for do scentralizowanych dużych social media i ich grup (np. FB), poziom dyskusji w porównaniu z pierwszą dekadą też wydaje mi się że spadł (tiktok i podobne nie pomagają) i trudniej prowadzić dojrzałe dyskusje na różne tematy.

Nasze forum ma po prostu pomagać działać naszej firmie i być naturalnym miejscem do dyskusji na jej temat. Dzięki forum można zapytać i uzyskać odpowiedź na kwestie których nie powinniśmy lub nie możemy poruszać w ticketach. Kategoria pytania i problemy czy poradniki są głównie dla naszych klientów ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie aby stosować je z innymi dostawcami. Była nawet sytuacja gdzie OVH linkowało do poradnika na naszym forum, były też wątki z pytaniami i problemami odnośnie usług innych firm i nie mieliśmy z tym problemu.

DoreK
DoreK α-tester v3

Witamy w Cyrku LVLUP.

tl;dr nie chce wam się moderować forum więc lepiej usunąć znaczną jego część image|500x500

Rynek...

Usunięcie rynku jest jeszcze w miarę zrozumiałą decyzją bo ilość problemów w związku z nim może być spora. Sam w swoich społecznościach staram się unikać tego tematu bo wymaga to trochę pracy tak by każdy był zadowolony. Nie żebym popierał bo jednak ilość oszustw na tym forum była bardzo mała i gadanie o braku czasu czy możliwości większego rozwoju firmy dzięki tym zmianom to po prostu bzdura.

Rynek rynkiem, ale tu jest większy odlot

Wy...walmy offtopic, w której większość użytkowników miała szansę na integrację ze sobą, gdzie znajduje się wiele ciekawych i wartościowych wątków. No bo systemowi i spółce nie chce się moderować, a nowych moderatorów nie ma - bo to forum (wraz z hostingiem) spada z rowerka.

W sumie to usuńcie to forum. Naprawdę - pod względem biznesowym (bo tym argumencikiem zawsze bronicie swoje głupie decyzje) wyjdzie wam to najlepiej z wiadomych powodów xD a potem sam hosting, to będzie dobra zmiana :kappa:

Forum umiera, bo jego obsługa nie potrafi sobie z nim poradzić

Zobaczmy jak wyglądało to forum w 2017 czy 2018. Było aktywne community które angażowało się w życie forum pod każdym względem. Podejrzewam że offtopic to 1/3 albo nawet i 1/2 całości tego forum.

Jednak potem komuś coś do głowy strzeliło i zaczął robić z tego forum jak i całego hostingu jedno wielkie nieporozumienie (co już wielokrotnie podkreślałem w poprzednich wątkach gdzie robiłem podsumowanie szkodliwego zarządzania). Naprawdę nie chce mi się kolejny raz powtarzać co tu jest nie tak bo ileż można wałkować ten sam temat od jakichś dwóch lat.

SystemZ:

że forum osiągnęło status “stable” Forum osiągnęło status "zdechable", a nie "stable". Stable było w 2017 czy 2018 zanim zaczęto robić z tego forum za przeproszeniem bajzel.

SystemZ:

Czas administracji nie jest z gumy :frowning_face: blablablablablablablablablablablabla Aktualna ekipa nie ma czasu - ciekawe, bo ekipa jest dość spora jak na takie forum. Są przecież moderatorzy. A no tak, nie są zbyt aktywni (albo są również ograniczani, przez co nie mogą za wiele zrobić by pomóc w zarządzaniu forum? W sumie to zdaje się być bardziej prawdopodobną opcją).

To już mówi samo za siebie. No ale spoko, lecimy dalej. Nie macie także żadnych nowych moderatorów ani TL4. Wynika to z rozpadania się tego community. Bardzo dużo osób stąd uciekło. Nie bez powodu.

SystemZ:

Wydaje mi się, że w dłuższej perspektywie (około 2 lat) wszyscy nasi klienci zyskają. Zgadzam się. Zyskają, bo prawdopodobnie nie będą narażeni na natknięcie się na LVLUP. Nie będą narażeni, bo uważam, że w perspektywie około 2 lat już nic z tego hostingu nie zostanie.

SystemZ:

dwa nie za bardzo potrafimy to zrobić Muszę przyznać że jestem pod wrażeniem. Pod wrażeniem tego że się przyznałeś do tego. Tak - nie potraficie. Co gorsza - nie potraficie szanować społeczności, po prostu w większości sytuacje olewacie jej głos.

A najgorsze jest to że przez większość funkcjonowania LVLUP potrafiliście.

SystemZ:

Z moich obserwacji, spora grupa dotychczasowych osób odpłynęła z rozproszonych for do scentralizowanych dużych social media i ich grup (np. FB), poziom dyskusji w porównaniu z pierwszą dekadą też wydaje mi się że spadł (tiktok i podobne nie pomagają) i trudniej prowadzić dojrzałe dyskusje na różne tematy. Akurat to racja. Z tym, że dodatkowo sytuację tego forum spotęgowało podejście obsługi do użytkowników, przez co straciliście dużo użytkowników. Już o tym wiele razy wspominałem więc nie będę powtarzał tego samego wykładu kolejny raz.

Podsumowanie

Obsługa forum sobie z nim nie radzi raczej z tego powodu że raczej się nie chce. Pod względem podejścia obsługi widać obrót o 180 stopni w porównaniu do najlepszego okresu funkcjonowania zarówno forum jak i samego hostingu.

Z takim podejściem skutecznie pozbywacie się użytkowników, klientów a także reputacji. Kiedyś byliście zdecydowanie szanowani przez społeczność tego forum. Aktualnie widzimy że sytuacja jest raczej inna. Częściej spotykacie się z krytyką, a nawet falą krytyki. Ona nie bierze się znikąd.

Oczu wam nie otworzę (już to zauważyłem). W sumie to zastanawiam się czemu dalej marnuję czas na stukanie tych postów. No, może po to by inne osoby mogły dostrzec pewne fakty :thonking:

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Jeśli popełniam błędy to po prostu je opisz i zaproponuj lepsze rozwiązania w cywilizowanym tonie zamiast obrażać mnie czy moją firmę i pisać o cyrku. W regulaminie i FAQ wyraźnie wskazana jest konstruktywna krytyka a Ty stosujesz w wielu swoich postach, również w tym rzucanie oskarżeniami, pomówieniami i podejściem w tylu "tylko ja mam rację, zróbcie tak jak ja chce bo jak nie to jesteście do niczego".

Od prawie 5 lat tłumaczę przy okazji wprowadzenia (lub przed) praktycznie każdą ważniejszą decyzję odnośnie forum czy firmy i daję możliwość dyskusji. Nadal Ci to nie wystarcza. Dodatkowo mimo jednego wcześniejszego bana nadal nie zmieniłeś swojego toksycznego zachowania. Sam fakt, że miałeś na koncie 50 oflagowanych postów powinno świadczyć jak wcześniej byliśmy dość pobłażliwi.

Nie odmówię Ci racji w kilku kwestiach ale nie mogę też jednocześnie tolerować Twojej toksyczności i za ten post otrzymujesz perm bana.

https://lvlup.rok.ovh/t/bany-i-ostrzezenia-2021/17328/#23?u=systemz

Edekoo
Edekoo

SystemZ:

Usuwamy kategorię #rynek

Co do likwidacji kategorii rynek. Moim zdaniem jest to złe ponieważ na tym mogą stracić trzy strony (kupujący, sprzedający ,lvlup)

Kupujących - Brak jakiegokolwiek wiarygodnego i sensownego potwierdzenia dla nabywcy, z tym też się wiąże większa niechęć do nabycia np. wPLN-ów. Strata jednego centralnego miejsca nabywania dobra w postaci np. wPLN, po usunięciu kategorii zamieni się w zdecentralizowany rynek co spowoduje małe zamieszanie i zagwozdkę dla nie wtajemniczonych.

Sprzedający - Traci potencjalnych nowych klientów co doprowadza do niechęci dalszego działania i angażowania się w zdobywanie wPLN wraz z tym prawdopodobne rozważana o zaniechaniu dalszych działań, oraz spowoduje małe zamieszanie.

Lvl up - Wraz z "zniknięciem" kategorii rynek prawdopodobnie będzie więcej osób które zostaną oszukane i co z tym będzie się wiązał spadek prestiżu firmy. Utrudnienie wynikające z tej decyzji dla sprzedających oraz kupujących będzie się wiązało prawdopodobnie z spadkiem zamówień co może wpłynąć za zarobki firmy oraz na ogólną opinie.

Ogólnie: Zapewne ta wiadomości zaskoczyła oraz zdziwiła niektóre osoby ze względu na to iż swój plan działania i rozwoju oparły na lvl up w 100% myśląc że nic się nie zmieni lub będzie to łagodniejsza decyzja.

Jeśli chodzi o mnie chce tylko przedstawić swoje przemyślenia na ten temat i wyrazić opinię w tej sprawie.

White_Foxie
White_Foxie

Zgadzam się w pełni z zdaniem @Edekoo i dodatkowo uważam, że usunięcie offtopica to złe posunięcie. Teraz forum stało się jeszcze bardziej "liniowe" i "tematyczne" w złym tego słowa znaczeniu. To może się mocno odbić na jego liczbie użytkowników, ponieważ teraz poza kategorią pytania i problemy i poradniki tu po prostu nie ma co robić. Offtopic dawał sporą możliwość na integrację i lepsze poznanie się członków forum, a tak ehh... Rynek mocno napędzał forum, a offtopic było spoko miejscem dla osób, które nie siedzą tylko w technicznych tematach i chcą czasem napisać coś innego. Wydaje mi się, że tymi zmianami zamiast wprowadzić coś nowego, tylko udało się zaszkodzić i jeszcze bardziej "zniechęcić" użytkowników do odwiedzania forum.

Aylin
Aylin ex-admin forum.lvlup.pro

White_Foxie:

To może się mocno odbić na jego liczbie użytkowników, ponieważ teraz poza kategorią pytania i problemy i poradniki tu po prostu nie ma co robić. Offtopic dawał sporą możliwość na integrację i lepsze poznanie się członków forum, a tak ehh

White_Foxie:

offtopic było spoko miejscem dla osób, które nie siedzą tylko w technicznych tematach i chcą czasem napisać coś innego

To brzmi jak nasz serwer Discord gdzie można sobie pogadać "po godzinach" :thinking:

White_Foxie
White_Foxie

Nie chce być chamski, ale to bardzo głupia odpowiedź. W takim razie po co forum skoro jest discord? I jak sama napisałaś "pogadać" a offtopic to nie miejsce do pogadania jak discord tylko zbiór tematów i postów niezwiązanych z stricte z tematyką forum. Na discordzie mam możliwośc zamieszczenia postu tak jak tutaj? Tam jest dużo większy chaos, wiele odpowiedzi jednocześnie które często są nieprzemyślane a już sama specyfika forum to właśnie naprawia i zmusza w pewnym stopniu do zamieszczania bardziej przemyślanych wpisów

TechSteve
TechSteve

No tak, najprostszym sposobem na rozwiązanie tego syfu, to ban dla forumowiczów za wyrażenie opinii. :slight_smile:

KrEdEnS
KrEdEnS Moderator Freebies

TechSteve:

za wyrażenie opinii. Jeżeli twoja opinia i zachowanie nie przekracza ogólnie przyjętych zasad moralnych, etycznych i życiowych - czytaj jest po prostu konstruktywna, to nie dostaniesz bana. No cóż, gorzej z tymi co traktują innych jak worek ziemniaków...

Aylin
Aylin ex-admin forum.lvlup.pro

Nie chcę być chamska, ale najwidoczniej nie da się wszystkim dogodzić.

Próbowałam zrobić coś z Offtopic żeby miało to ręce i nogi, trochę wzorując się na wątkach z zagranicznych for. Przyznaję, nie wyszło mi 😦

White_Foxie:

sama specyfika forum to właśnie naprawia i zmusza w pewnym stopniu do zamieszczania bardziej przemyślanych wpisów

Gdyby tak było w 100% to forum nie przeszłoby tylu zmian i zostałoby w oryginalnej formie jaką miało na początku.

Musisz zadać sobie jedno bardzo ważne pytanie. Dlaczego ktoś przychodzi na to forum? Jak znajdziesz odpowiedź to zrozumiesz dlaczego Offtopic musiał niestety odejść.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Ten temat został automatycznie zamknięty po 7 dniach. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.