Dlaczego lepiej wybrać VPS niż serwer dedykowany

Poradniki
vps
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Nie liczę ile pytań w zgłoszeniach zadano mi czy da się kupić w lvlup.pro serwer dedykowany.

W lvlup.pro nie dostaniecie serwera dedykowanego gdyż VPSy są po prostu lepsze i bardziej elastyczne.

Tak wynika nie tylko z mojego doświadczenia ale także wielu innych administratorów którzy zarządzają wdrożeniami aplikacji. Cały przemysł IT idzie w stronę bezstanowych aplikacji uruchamianych w VPS lub kontenerach.

Zarządzanie aplikacjami na "gołym sprzęcie" jest bardziej problematyczne, bardziej skore do błędów, bardziej czasochłonne oraz droższe. Informatyczni giganci typu Netflix, Spotify czy Apple już dawno korzystają z zwirtualizowanej infrastruktury.

Prowadząc serwer gier czy hostując zasobożerną aplikację z pewnością docenisz fakt że jesteś odciążany z jednej warstwy zarządzania fizycznym serwerem.

Podam na przykładowych problemach i rozwiązaniach opierając się na użyciu serwerów dedykowanych z tańszych ofert oraz VPS KVM w lvlup.pro https://www.lvlup.pro/pl/oferta/vps-kvm/ Teraz oferujemy również VPSy z dedykowanymi zasobami vCPU! https://lvlup.rok.ovh/t/limitowana-oferta-vps-kvm-upryze-turbo/15413

Serwer MC

Prowadzimy sieć serwerów gier MCxyzWOW, dość rozbudowana, mapy serwerów mają po kilka GB, setki graczy na każdym z nich. Nasze oczko w głowie, pracowaliśmy nad tym ponad 2 lata. Codziennie nasza obsługa serwera spędza godziny nad ulepszaniem doświadczenia dla graczy, serwery zaczyną przynosić zyski.

Sytuacja #1 - awaria macierzy dyskowej na maszynie

Serwer dedykowany

Widzimy błędy w konsoli serwera, coś jest nie tak. Dla pewności restartujemy dedyka. Po 5min nadal nie ma pingu. Piszemy na support, odpowiadają nam po x godzinach że to kwestia awarii sprzętu (dysku), wymieniają go od ręki. Serwer działa i jest ping, tyle że z czystym dyskiem. Całe miesiące pracy właśnie poszły na marne. Nie wiesz co powiedzieć graczom.

VPS KVM w lvlup.pro

Obsługa lvlup.pro wykrywa problem sprzętowy, prawdopodobnie nawet szybciej niż utworzysz zgłoszenie że serwer działa nieprawidłowo dzięki systemu całodobowego automatycznego monitoringu. lvlup.pro kontaktuje się z serwerownią aby wymienić sprzęt, po wymianie przywraca najnowszą kopię zapasową. Po kilku godzinach uzyskujesz ponownie dostęp do swojego VPSa w stanie jakim był rano lub dzień wcześniej. Piszesz graczom o "cofce" lecz masz świadomość że bez tej kopii zapasowej mógłbyś właśnie zamknąć swój serwer ale wszystko działa i dzień jest uratowany.

Wynik 1:0 dla VPS

Sytuacja #2 - niepoprawna konfiguracja sieci

Przeczytałeś w sieci że jest sposób aby zoptymalizować ping oraz ulepszyć transfer zmieniając config sieci. Niestety okazuje się że ta konfiguracja jest błędna i po restarcie usługi sieci, serwer traci połączenie z siecią. Nasz serwer jest bardzo wrażliwy na restarty i chcemy za wszelką cenę go uniknąć aby nie utracić danych.

Serwer dedykowany

Opcja pierwsza Piszemy do supportu aby zmienili nam config sieci. Uzyskujemy odpowiedź że zarządzanie serwerem dedykowanym nie wchodzi w cenę jego dzierżawy.

Opcja druga Kupujemy jednodniowy dostęp do wirtualnej konsoli czyli mamy możliwość użycia monitora, myszki i klawiatury serwera dedykowanego, cena to trochę ponad połowa tyle co płacimy za dedyka no ale bywa.

Opcja trzecia Korzystamy z trybu rescue (o ile jest u naszego dostawcy) i po kilku przeczytanych w pośpiechu tutorialach na necie sieć działa ponownie, trochę mapy uległo uszkodzeniu po hard restarcie ale co poradzimy.

VPS KVM w lvlup.pro

Opcja pierwsza Korzystamy z wirtualnej konsoli w panelu Proxmox i szybko naprawiamy naszą usterkę

Opcja druga Prosimy support o przywrócenie najnowszego backupu

Wynik Ponownie, VPS jest szybszy i prostszy. 2:0 dla VPS

Sytuacja #3 - powiększanie serwera

Nasz serwer 8GB RAM nie starcza z powodu ogromnej ilości graczy jaka napłynęła po ostatniej większej reklamie.

Serwer dedykowany

Kupujemy drugi serwer dedykowany. Godzimy się z tym że na obecnym mamy opłacone jeszcze 25dni i to się zmarnuje ale lepsze to niż tracić graczy z powodu słabej wydajności. Po godzinie przenoszenie plików i kolejnych godzinach sprawdzania co jeszcze brakuje do uruchomienia strony na tym serwerze wszystko jest już gotowe, nareszcie. Przynajmniej do czasu aż znów będzie trzeba zwiększyć serwer...

VPS KVM w lvlup.pro

Piszemy w systemie zgłoszeń z chęcią zmiany 8GB RAM na 16GB RAM.

Opcja pierwsza Obsługa zwiększa pakiet i informuje że po wyłączeniu i włączeniu VPS będzie już więcej RAM. Po minucie restartu mamy już lepszą wydajność.

Opcja druga Obsługa umawia się na czas gdy przez kilka minut serwer VPS zostanie przeniesiony na innego hosta tak aby zwiększyć pakiet. Gotowe, nie musisz nic robić na swoim serwerze, wystarczy poczekać.

Wynik 3:0 dla VPS, ponownie prościej i łatwiej

Sytuacja #4 - instalacja systemu z własnego obrazu .iso

Dostajemy namiary na fajną dystrybucję linuxa która oszczędzi nam mnóstwo pracy. Niestety da się ją zainstalować tylko z obrazu .iso.

Serwer dedykowany

Tu może być potrzebne wykupienie dostępu do konsoli, cena zazwyczaj niemała.

VPS KVM w lvlup.pro

Wystarczy wgrać własny obraz .iso lub skorzystać z jednego z kolekcji obrazów. https://lvlup.rok.ovh/t/kolekcja-obrazow-iso-w-proxmox-dla-vps-kvm/4455

Wynik 4:0 dla VPS, większe możliwości bez dopłat

Sytuacja #5 - izolacja

W celu większego bezpieczeństwa chcemy porozdzielać serwery tak aby ewentualne włamanie lub wybryk świeżego admina na jednym serwerze gry nie spowodował uszczerbku również na innych.

Serwer dedykowany

Opcja pierwsza Czytamy o prawidłowym ustawieniu uprawnień w dystrybucjach linuxowych. Wygląda to na kilka godzin roboty gdyż szykuje się sporo zmian w obecnych konfiguracjach i chmodach.

Opcja druga Znajdujemy temat wirtualizacji, chcemy tworzyć własne VPSy na serwerze dedykowanym. Wygląda na kilka godzin roboty. Ostatecznie po kilku dniach mamy to gotowe i coś już działa, ale nie mamy pewności czy nie zostawiliśmy jakiejś luki i jak zajmować się aktualizacją aby na przyszłość coś nagle nie padło.

VPS KVM w lvlup.pro

Kupujemy kilka mniejszych serwerów VPS. Dajemy młodszemu adminowi dostęp tylko do jednego z nich.

Wynik 5:0 dla VPS, większa izolacja w standardzie bez wysiłku

Fallen
Fallen Pionier

Bardzo wszytko fajnie opisane tylko troszkę inaczej bym to sformułował

SystemZ:

Informatyczni giganci typu Netflix, Spotify czy Apple już dawno korzystają z zwirtualizowanej infrastruktury. Bo oni korzystają z takich rozwiązań ponieważ serwer matka to przepotężny klaster i ciężko było by zawładnąć taką maszyną :) Ja jako troszkę bardziej zaawansowany użytkownik wole jednak dedyka jeżeli jest na to budżet ale dla młodszych administratorów zalecam VPS z takich względów np. jak zostały wymienione wyżej a może tego przytrafić się sporo więcej.

Kukubaczek
Kukubaczek
  1. To się rzadko zdarza, używam serwerow dedykowanych trochę ponad rok i nigdy nie trafiłem na taką sytuacje, rozwiazanie: instalacja systemu backup, który codziennie o np 4 w nocy przesyła wybrane dane do serwera backup ftp, a następnie usuwa starsze niż x dni. Jest fajny od tego program: duplicity.

  2. Kto wierzy w cos takiego? Jak Ping i tak jest niski nawet jak serwery są we Francji.

  3. Jeżeli używa się bungeecorda to wystarczy najbardziej oblegany serwer przenieść na nową maszynę lub VPS. Przenoszenie plików +/- 3 minuty. Samo przesyłanie kilka sekund (OVH -> OVH 10Gbps).

  4. Nie wiem, nigdy tego nie robiłem bo nie było mi to potrzebne. Na serwerze dedykowanym w ovh jest wybór wielu systemów.

  5. Kto nowemu adminowi od razu daje dostęp do działajacych juz serwerow? Poza tym rownież mozna kupić VPS dla nowego administratora lub zwykły serwer minecraft na hostingu.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro
  1. To że awarie zdarzają się rzadko nie oznacza że należy je ignorować bo jak najbardziej się zdarzają. Na przykładzie dysków talerzowych często padają one gdy są nowe. Ty trafisz na nieawaryjny sprzęt ale ktoś inny może go użyć miesiąc i coś w nim padnie. Nie jest to nic dziwnego. W lvlup.pro co rok pada jeden serwer lub więcej. Jak najbardziej można mieć własne kopie zapasowe ale to należy skonfigurować, nie każdy potrafi lub mu się chce. Dodatkowo w przypadku VPS masz wtedy swoje backupy oraz dostawcy na wypadek gdyby przywrócenie twoich byłoby niemożliwe przykładowo spowodowane błędem w konfiguracji.

  2. Równie dobrze może to być błędny config gruba lub wpisanie złej komendy do wyłączenia sieci. Może to być też odpalenie nieprzemyślanych regułek iptables, ostatnio jeden z klientów w zgłoszeniach miał taki problem ;)

  3. Zakładasz że osoba ma na serwerze tylko jedną rzecz, często jednak używa się go także do innych celów a ponowna konfiguracja trochę trwa o ile np. masz wtedy osobę która się tego podejmie jeśli sam nie będziesz mógł tego zrobić. Dodatkowo 10Gbps to jednak tylko na serwerach znacznie droższych niż VPS. W VPS masz gwarancję że nie musisz kwinąć palcem oprócz reboota który może za Ciebie zrobić obsługa i o to mi tu głównie chodzi.

  4. Oczywiście ładowanie własnego .iso ma także inne zastosowania. Możesz bez problemu odpalić CloneZillę lub inne narzędzia wspomagające klonowanie systemu czy też załadować i przeskanować antywirusem obecny dysk bez bootowania systemu. Możliwości jest masa, ponownie przypominam że w poście podałem tylko jeden przykład zastosowania. Nie możesz też podchodzić do tego w ten sposób że skoro ja nie używam to inni też nie używają.

  5. Pewnie że zawsze jest inne rozwiązanie, ale zakup drugiego serwera dedykowanego to jednak większy wydatek niż VPS. VPSa KVM możesz dostać już za niecałe 30zł, za rozsądny serwer dedykowany zapłacisz co najmniej 200zł. Ja osobiście wolę mieć dużo mniejszych VPSów niż jeden duży host (pomijając oczywiście potrzeby na wirtualizację), jest to podyktowane zwiększonym bezpieczeństwem przez izolację aplikacji i łatwiejsze zarządzanie.

Kukubaczek
Kukubaczek
  1. Każdemu się moze zdarzyć -.- Szczególnie, że ktoś mógł nie konfigurować serwera od dłuższego czasu i zapomnieć o odblokowaniu pewnego portu...
Szymon
Szymon

Nie koniecznie. Gdyż ich aplikacje są napisane w wydajny sposób i nie potrzebują, aż tylu zasobów. Najważniejsze dla ich infrastruktury jest procesor i łącze. Dodatkowo nie jest tak, że nie używają serwerów dedykowanych. Na pewno jedna, wielka baza danych jest na jakimś dedyku.

NightmareFallen
NightmareFallen

Osobiście pod drobne projekty wolę rozwiązania zwane vps. Jednak jeżeli już mówimy o projekcie większym to serwer dedykowany i nie mam z tym żadnego problemu :slight_smile:

Szymon
Szymon

Z serwerów dedykowanych wydzielasz sobie mniejsze VPS? (najlepiej w KVM, np. freebsd, bo to tylko java do pobrania)

kubus
kubus

SystemZ:

Po kontakcie z supportem i przekazaniem obrazu .iso wystarczy włożyć płytę do wirtualnego napędu i rozpocząć instalacje swojego systemu. To chyba nieakutalne za bardzo, bo teraz można wgrać swój obraz .iso. https://lvlup.rok.ovh/t/wgrywanie-i-montowanie-wlasnego-obrazu-systemu-iso-na-vps-kvm-w-lvlup-pro/4237 Tak wiem odkop ponad 600 dni 😄

Patbox
Patbox

undefined

golem
golem

Fajna opowieść dla dzieciaków :) i generalnie prawda świat idzie w cloud ale często własny bo trzymanie u giganta jest drogie niejeden już się o tym przekonał i wrócił do siebie :)

https://www.geekwire.com/2018/dropbox-saved-almost-75-million-two-years-building-tech-infrastructure/

macfan
macfan

Fallen:

przepotężny klaster

Nie jeden tylko kilkaset (a czasami nawet kilka tysięcy) takich megaklastrów

Dudix
Dudix

SystemZ:

Podam na przykładowych problemach i rozwiąaniach opierając się na użyciu serwerów dedykowanych z tańszych ofert oraz VPS KVM w lvlup.pro https://lvlup.pro/oferta/vps-kvm-game-pro/ Teraz dostępna jest również oferta 32GB gdzie nasz VPS jest jedyny na maszynie, całe zasoby hosta są dla nas!


przecież macie wykupione maszyny 64gb a nie 32 :P

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

[offtopic] image|250x250,50% Wątek został utworzony w 2016 r., a dane w nim zawarte mogą być nieaktualne :slight_smile: [/offtopic]

LostAll
LostAll

Posiadałeś już serwer dedykowany?

Dudix
Dudix
  1. po co taki odkop.
  2. kazdy wybiera co chce.
Aylin
Aylin ex-admin forum.lvlup.pro

Drobna aktualizacja wątku do stanu bardziej reprezentującego obecną rzeczywistość :slight_smile:

White_Foxie
White_Foxie

SystemZ:

Sytuacja #1 - awaria macierzy dyskowej na maszynie

SystemZ:

Nasze oczko w głowie, pracowaliśmy nad tym ponad 2 lata. Każdy kto tworzy jakikolwiek serwer na poważnie sam backupuje dane z vpsa, nie polegając w 100% na kopii wykonywanej przez obsługę, bo zwyczajnie nie ma kontroli nad tym co podlega kopii. Co więcej serwery dedykowane na ogół korzystają z raida dzięki czemu po padnięciu jednego z dysków, nadal mamy wszystko na drugim.

SystemZ:

Sytuacja #2 - niepoprawna konfiguracja sieci

Tutaj muszę się zgodzić z tym że proxmox jest sporym ułatwieniem, nie mniej jednak w przypadku hetznera mamy do dyspozycji w/w rescue, a skynode daje dostęp do kvm za darmo w razie probemów. Niestety nie wiem jak to wygląda na ovh, dlatego nie mogę jednoznacznie stwierdzić.

SystemZ:

trochę mapy uległo uszkodzeniu po hard restarcie ale co poradzimy Jak już wyżej napisałem, każdy kto na poważnie tworzy jakikolwiek projekt na bieżąco backupuje jak nie vps'a to sam serwer mc lub przynajmniej jego mapy.

SystemZ:

Sytuacja #3 - powiększanie serwera Dedyk z tak małą pamięcią? Najmniejsze jakie widziałem to budżetówki 16gb z soyoustart, aczkolwiek wiem, że była tam możliwość powiększenia. Standardowo dostajemy 32 lub 64gb a vps z taką ilością jest dość drogi a czasem w ogóle nie możliwy do dostania

SystemZ:

Sytuacja #4 - instalacja systemu z własnego obrazu .iso

W przypadku skynode cena ta wynosi równe 0zl, na hetznerze podobnie, z tym że z ograniczonym czasem do 3 godzin. Co do ovh nie mogę się wypowiedzieć

SystemZ:

Sytuacja #5 - izolacja

Wystarczy skorzystać z jakiegokolwiek panelu do zarządzania serwerem. Udostępnianie osobie której się nie ufa danych do ssh vpsa z serwerem to po prostu głupota i tak się nie robi

Podsumowanie

Jak dla mnie każdy wymieniony punkt wyżej jest bardzo mocno naciągany. Uważam, że powinno się wspomnieć o bardzo ważnych rzeczach jak: a) Mocno oganiczona przestrzeń dyskowa, bez możliwości rozszerzenia b) Częste problemy z skokami pingu c) Słaba wydajność. I tutaj niestety nie da się obronić lvlup. Steal na serwerach w Polsce potrafi skakać do 20, czasem widywałem na swoim serwerze steal na poziomie 40. Przykład potwierdzający? Długo korzystałem z oferty z 4vcpu upryze, ale miałem spory problem z niskim tps. Dla testu wziąłem dedyka z i7 4790k, więc starym już procesorem i notowałem ponad 50% lepszą wydajność.

Dla mnie wygląda to jak dość kiepska gadka marketingowa, która ma za zadanie przyciągnąć nowych klientów, którzy dopiero zaczynają. Tutaj po prostu straszy się ich dedykami mówiąc że na vpsie wszystko jest dużo piękniejsze

edit. Żeby nie było, że piszę bez żadnego doświadczenia w tym. Po lvlup przeszedłem na soyoustart, a po miesiącu na hetznera, z którego korzystam do tej pory

DoreK
DoreK α-tester v3

White_Foxie:

Każdy kto tworzy jakikolwiek serwer na poważnie sam backupuje dane z vpsa, nie polegając w 100% na kopii wykonywanej przez obsługę, bo zwyczajnie nie ma kontroli nad tym co podlega kopii. Co więcej serwery dedykowane na ogół korzystają z raida dzięki czemu po padnięciu jednego z dysków, nadal mamy wszystko na drugim.

Dodałbym do tego że regulamin lvlup.pro nakazuje użytkownikom wykonywanie kopii zapasowych.

White_Foxie:

a skynode daje dostęp do kvm za darmo w razie probemów. Potwierdzam, jednak warto wziąć pod uwagę że podłączenie takiej konsoli zajmuje do 120 minut i dostęp do niej trwa 9 godzin.

White_Foxie:

Dedyk z tak małą pamięcią? Najmniejsze jakie widziałem to budżetówki 16gb z soyoustart, aczkolwiek wiem, że była tam możliwość powiększenia. Standardowo dostajemy 32 lub 64gb a vps z taką ilością jest dość drogi a czasem w ogóle nie możliwy do dostania Dodatkowo VPS'y z taką pamięcią (mam tu na myśli 32GB RAM) w LVLUP są wciąż mniej wydajne od serwera dedykowanego za który zapłacimy mniej :)

White_Foxie:

W przypadku skynode cena ta wynosi równe 0zl W sumie to sam nie wiem ile wynosi bo nie miałem potrzeby. Ale pewnie tak, tylko wtedy trzeba czekać na obsługę (która jest rzekomo 24/7/365). Domyślnie z panelu można zainstalować CentOS, Debiana i Ubuntu.

White_Foxie:

a) Mocno oganiczona przestrzeń dyskowa, bez możliwości rozszerzenia b) Częste problemy z skokami pingu c) Słaba wydajność. I tutaj niestety nie da się obronić lvlup. Steal na serwerach w Polsce potrafi skakać do 20, czasem widywałem na swoim serwerze steal na poziomie 40. Przykład potwierdzający? Długo korzystałem z oferty z 4vcpu upryze, ale miałem spory problem z niskim tps. Dla testu wziąłem dedyka z i7 4790k, więc starym już procesorem i notowałem ponad 50% lepszą wydajność. Do tego bym dodał jeszcze zupełną nieopłacalność w przypadku wyższych pakietów, bo za równowartość albo i niższą cenę można otrzymać serwer dedykowany ze znacznie wyższą wydajnością względem danej oferty w LVLUP.

Niższe pakiety z kolei są świetne i zdecydowanie najbardziej opłacalne i tu muszę przyznać że na razie raczej nie ma konkurencji.

White_Foxie:

Dla mnie wygląda to jak dość kiepska gadka marketingowa, która ma za zadanie przyciągnąć nowych klientów, którzy dopiero zaczynają. Tutaj po prostu straszy się ich dedykami mówiąc że na vpsie wszystko jest dużo piękniejsze Dokładnie, szczególnie

SystemZ:

Przeczytałeś w sieci że jest sposób aby zoptymalizować ping oraz ulepszyć transfer zmieniając config sieci. Niestety okazuje się że ta konfiguracja jest błędna i po restarcie usługi sieci, serwer traci połączenie z siecią. brzmi absurdalnie.

SystemZ:

Sytuacja #3 - powiększanie serwera

Nasz serwer 8GB RAM nie starcza z powodu ogromnej ilości graczy jaka napłynęła po ostatniej większej reklamie.

Serwer dedykowany

Kupujemy drugi serwer dedykowany. Godzimy się z tym że na obecnym mamy opłacone jeszcze 25dni i to się zmarnuje ale lepsze to niż tracić graczy z powodu słabej wydajności. Po godzinie przenoszenie plików i kolejnych godzinach sprawdzania co jeszcze brakuje do uruchomienia strony na tym serwerze wszystko jest już gotowe, nareszcie. Przynajmniej do czasu aż znów będzie trzeba zwiększyć serwer… Wait, what? Może w OVH tak to wygląda ale w przypadku innych hostingów nie ma problemu by przejść na lepszy serwer w sposób bardziej cywilizowany niż "kup nowy serwer, a stary niech się marnuje". @White_Foxie wypowiedz się proszę na ten temat bo masz w Hetznerze serwer.

W skynode też powinna być taka opcja lecz na obecną chwilę nie mam potrzeby migracji na np. lepszy CPU.

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

DoreK:

wypowiedz się proszę na ten temat bo masz w Hetznerze serwer.

To może ja napiszę: jeśli nie uwzględnisz swoich przenosin i wcześniej nie oznaczysz daty usunięcia serwera, a gdy będzie mijał dzień wystawiania faktury, twój serwer będzie wymagał opłacenia (serwer np. do 2. dnia miesiąca, faktura 5. dnia), zostanie naliczona pełna opłata za kolejne 30 dni i dopiero po tym czasie będzie można zrezygnować z serwera.

Jest to swoją drogą dość skomplikowane i wymaga trochę więcej planowania niż konkretna data, bo pojawiają się dwie zmienne naraz, co dalej komplikuje takie zmiany.

Morlineq
Morlineq

po co taki odkop?

White_Foxie
White_Foxie

Bo wpis mocno wprowadza w błąd potencjalne osoby stojące przed wyborem dedyk czy vps Jeśli już chcemy się reklamować, to róbmy to w sposób, który nie przekłamuje rzeczywistości i nie wprowadza w błąd. Sam dałem się na niego złapać przez co straciłem masę czasu, nerwów, ale przede wszystkim pieniędzy kupując coraz droższe vpsy. Choć mój serwer był dobrze zoptymalizowany, to tps cały czas spadał i pomimo wielu prób ratowania tego, zmianę przyniosło dopiero kupienie serwera dedykowanego

White_Foxie
White_Foxie

To fakt i dość mocno ubolewam nad tym, nie mniej jednak taka możliwość istnieje więc punkt jest bardzo naciągany. I dochodzi do tego fakt, że domyślnie serwery dedykowane są wyposażone w dużą ilość pamięci, więc prawdopodobieństwo konieczności zmian w hardware jest dużo mniejsze niż na vps. Warto dodać że max dostępny na vps w postaci 60gb często jest standardem przy dedyku z możliwością rozszerzenia do 128gb

Morlineq
Morlineq

Z tym się zgadzam, jedyne czego może zabraknąć w dedyku, to ram, bo procesor masz cały z wydajnością lepszą niż w jakimkolwiek vps'ie, a tyle ramu co jest w dedyku, rzadko co jest w vps'ie, nie wiem jakim trzeba być bambusem żeby do dużych projektów wrzucać vps'y, na których nie będzie to dobrze działało z powodu ograniczonej mocy procesora, zawsze można też wziąść VDS jeżeli chce się przywileje vps'a w dedyku 😀

DoreK
DoreK α-tester v3

Morlineq:

jedyne czego może zabraknąć w dedyku, to ram

Nawet i nie, bo aktualnie trudno kupić dedyka z poniżej 32GB RAMu, zazwyczaj minimum to 64GB (no, chyba że z jakiejś aukcji)

Morlineq
Morlineq

Wiem, ale jak już coś ma zabraknąć (co byłoby trudne do zrobienia), to będzie to ram

DoreK
DoreK α-tester v3

No właśnie znacznie łatwiej wykorzystać cały CPU (właściciele serwerów MC wiedzą o czym mowa) niż aż 64GB RAM moim zdaniem, więc nie powiedziałbym, że

Morlineq:

jak już coś ma zabraknąć (co byłoby trudne do zrobienia), to będzie to ram

Morlineq
Morlineq

Jestem właścicielem serwera mc, i na vps'ie zużywam niecały 1 rdzeń z silnikiem wspierającym multi-threading, to prawda w sumie, ale na vps'ie jest o wiele łatwiej zużyć więcej procka, ale mając takie 6/12 całe dla siebie, trudno będzie to zawalić.